REKLAMA
REKLAMA

Kupili przez internet telefon i kino domowe. Zapłacili łącznie 1200 zł, towaru nie otrzymali

SANOK / PODKARPACIE. W ciągu tygodnia do komendy Policji zgłosiły się dwie osoby, które padły ofiarą oszustów internetowych. Pokrzywdzeni nie otrzymali zamówionych przez Internet urządzeń. Policja prowadzi czynności w tych sprawach.

600 zł straciła 43-letnia mieszkanka powiatu sanockiego, która około miesiąc temu zamówiła przez Internet telefon komórkowy. Pomimo uiszczenia zapłaty towaru do dnia dzisiejszego nie otrzymała.

Podobna sytuacja spotkała 44-letniego  mieszkańca powiatu sanockiego, który z kolei zamówił zestaw kina domowego. Towaru wartości około 600 zł również nie otrzymał.

Sanocka Policja apeluje o rozwagę w czasie zawierania transakcji przez komputer. Oto kilka porad, jakie czynności możemy wykonać, aby zminimalizować ryzyko, że padniemy ofiarą oszusta:

1. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem na przykład Programu Ochrony Kupujących. To ważne, gdyż w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat nawet do kwoty 10 tysięcy zł.

2. Zapoznaj sie  z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący i za co one zostały wystawione.

3. Sprawdż, od kiedy  sprzedający jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy.

4. Porównaj ceny  u innych sprzedawców. Nie daj sie nabrać na ” okazję cenową”.  Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.

Jeżeli padłeś ofiarą oszusta, zgłoś to Policji. Musisz mieć ze sobą wydruki komputerowe dotyczące aukcji wraz z wydrukami korespondencji ze sprzedawcą (oczywiście jeżeli była prowadzona), dokumenty bankowe potwierdzające fakt przekazania pieniędzy na wskazane przez oszusta konto i numery telefonów, z których korzystał nieuczciwy sprzedawca. Powiadom także o fakcie oszustwa portal aukcyjny.

źródło: KPP Sanok

foto: sxc.hu

12-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)