REKLAMA
REKLAMA

Narody tracąc pamięć, tracą życie. Kamienny obelisk Wołyń 1943

TREPCZA /PODKARPACIE. Park „Kwitnąca Akacja” wzbogaci się o jeszcze jeden symbol historyczny, który nawiązuje do dotychczas mało znanych, a jakże bolesnych  wydarzeń z historii Polski XX wieku. Chodzi o Zbrodnię Wołyńską, od której minęło już 70 lat. Latem w parku została odprawiona Msza w intencji niewinnych ofiar oraz o dar pokoju i pojednania zwaśnionych narodów.

 

Z inicjatywy mieszkańców powstała myśl, by obok mieszczącej się tu Kwatery Katyńskiej powstał również obelisk upamiętniający te tragiczne  wydarzenia. Chodzi  o uczczenie nie tylko zamordowanych Polaków, ale również Ukraińców, którzy ostrzegając sąsiadów przed grożącym im niebezpieczeństwem lub udzielając im schronienia sami zostali bestialsko zamordowani przez nacjonalistów OUN-UPA. W myśl powiedzenia „Narody, które tracą pamięć, tracą życie” miejsce to będzie również żywą lekcją historii i wezwaniem do pamięci o tych tragicznych wydarzeniach, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży z pobliskiego Zespołu Szkół. Modląc się w tym szczególnym miejscu zawsze będziemy prosić, by miłosierny Bóg ofiarę życia tylu tysięcy niewinnych ludzi przemienił w pokojowe współistnienie żyjących obok siebie  wielkich narodów słowiańskich.

Prosty kamień podarowany przez jedną z rodzin zwieńczać będzie napis „Wołyń” z krzyżem pośrodku oplecionym kolczastym drutem. Poniżej tablica z impali z wykutym tekstem:

„Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga (…) Nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności” Mdr 3,1

Zasadzone w przyszłości w pobliżu obelisku pnące, białe róże będą wszystkim tu przychodzącym przypominać o niewinnie przelanej krwi, zwłaszcza dzieci, kobiet i starszych. Uroczyste odsłonięcie obelisku planowane jest podczas tegorocznych „Zaduszek za pomordowanych na Wschodzie”. Dokładny termin tego wydarzenia zostanie podany  po zakończeniu prac przy montażu obelisku, na który duży wpływ będą miały warunki pogodowe.

31-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)