REKLAMA
REKLAMA

Ponad 700 propozycji imion dla małych żubrów. Nadanie już w najbliższą sobotę

MUCZNE / PODKARPACIE. Ponad 700 propozycji przysłanych przez 271 osób z całego kraju nadeszło na konkurs na imiona dla bieszczadzkich żubrów urodzonych w zagrodzie pokazowej w Mucznem, zorganizowany przez Nadleśnictwo Stuposiany.

Uroczyste nadanie imion przewidziano 8 sierpnia podczas Dnia Żubra Lutowiskach.

– Zainteresowanie konkursem świadczy o wielkiej sympatii, jaką w społeczeństwie cieszy się żubr, największy ssak współczesnej Europy, uratowany od zagłady przy wielkim udziale Polaków – mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Samo przeglądnięcie listy nadesłanych propozycji i skonfrontowanie ich z Księgą Rodowodową Żubrów pod kątem już zapisanych tam imion zajęło nam dwa wieczory. Do rozstrzygnięcia konkursu zaprosiłem pracowników nadleśnictwa i znawców żubrzej tematyki. Każdy z nich miał prawo wybrać dwie z konkursowych propozycji. Ostateczny werdykt podamy w Dniu Żubra, oczywiście autorów wybranych imion zaprosimy na imprezę i uhonorujemy nagrodami.

W maju tego roku w zagrodzie pokazowej w Mucznem urodziły się dwa żubry: jałówka i byczek, których rodzicami są żubry przybyłe w Bieszczady z Europy Zachodniej. Młode, jako urodzone w Polsce i należące do linii białowiesko – kaukaskiej, muszą mieć imiona zaczynające się od liter „Pu”. Jest to wymóg regulowany przez Księgę Rodowodową Żubrów (KRŻ).

zubrzyki

Zobacz także: NASZ PATRONAT: VIII Dzień Żubra w Lutowiskach (FILM)

Edward Marszałek
rzecznik prasowy w RDLP w Krośnie
źródło: RDLP

06-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)