REKLAMA
REKLAMA

Średnio jeden kierowca dziennie traci prawo jazdy na drogach powiatu sanockiego

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Od 18 maja obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym.

Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które mają w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów. Czy nowe przepisy podziałały odpowiednio na kierowców w powiecie sanockim? To dziś sprawdziliśmy.

Kiedy może zostać nam zatrzymane prawo jazdy?
Prawo jazdy może zostać nam zatrzymane w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób.

Ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzymuje dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Za drugim razem na 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego przywrócenie będzie możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Od wejścia w życie nowych przepisów, czyli od wspomnianego 18 maja policjanci w powiecie sanockim nie zatrzymali prawa jazdy kierowcy, który przewoziłby nadmierną liczbę osób. W przypadku rażącego przekroczenia prędkości „lejce” do dnia dzisiejszego straciło 65 osoby.

Tendencja wzrostowa, ale…
Analizując ilość zatrzymanych dokumentów w przedziałach czasowych: od 18 maja do 17 czerwca i od 18 czerwca do 17 lipca można pokusić się o opinię, że przepisy nie do końca są skuteczne. Tendencja jest bowiem wzrostowa. W pierwszym miesiącu, po wejściu nowych przepisów, prawko straciło 27 osób. W drugim już 38. To jednak pozornie tak wygląda.

– Kierujący prawdopodobnie obawiając się konsekwencji, jeżdżą wolniej i ostrożniej, a tym samym bezpieczniej. To wskazuje na to, że nowe, zaostrzone przepisy wpłynęły pozytywnie na zachowanie kierowców na drodze. Większa liczba ujawnionych przypadków rażącego przekroczenia prędkości w okresie od 18 czerwca do 17 lipca br. może wskazywać na fakt zwiększenia ruchu podczas trwających wakacji. Ujawnione w tym czasie przypadki dotyczyły między innymi kierujących, którzy są mieszkańcami innych województw czy też powiatów. Dokładniejsze analizy dotyczące zmian w zachowaniu kierujących na drodze po wprowadzeniu nowych przepisów będą jednak możliwe po upłynięciu dłuższego czasu obowiązywania przepisów – wyjaśnia aspirant Monika Hędrzak, p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.

1-152619

Dotkliwe kary za jazdę bez uprawnień i w stanie nietrzeźwości
Do najważniejszych zmian w przepisach karnych doszło w przypadku kierowania bez uprawnień. Wcześniej było to wykroczenie i kierowcy groziła grzywna. Obecnie jest to przestępstwo, a o karze decyduje sąd. Możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli „klient” zostanie złapany po raz kolejny przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z bardziej surowymi karami muszą liczyć się ci, którzy kierują w stanie nietrzeźwości. Zakaz prowadzenia pojazdu może zostać wydany nawet na 15 lat. Dodatkowo kierowca zapłaci karę pieniężną nie mniejszą niż 5 tys. zł. Jeżeli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, sankcję są bardziej dotkliwe, z możliwością dożywotniego stracenia uprawnień do kierowania i karą grzywny nie mniejszą niż 10 tys. zł.

red.
foto: policja.pl

 

24-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)