REKLAMA
REKLAMA

Subwencje oświatowe znów mniejsze. Podkarpackie najbardziej poszkodowane!

PODKARPACIE. Tymczasowe rozwiązania systemu subwencji regionalnych prawdopodobnie będą przedłużone na następny rok. Dochody województwa podkarpackiego z tytułu subwencji ponownie będą mniejsze.

20 lipca 2015 r. do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej. Projekt dotyczy przedłużenia o kolejny rok tj. na rok 2016 tymczasowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania systemu korekcyjno-wyrównawczego subwencji z budżetu państwa dla samorządów województw. Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy Ministerstwo Finansów wciąż prowadzi prace nad wypracowaniem docelowych rozwiązań prawnych w tym zakresie stąd na 2016 rok, proponowane jest po raz kolejny przyjęcie rozwiązań tymczasowych.

Do uzasadnienia do projektu ustawy dołączono porównanie kalkulowanych na rok 2016 kwot części regionalnych i wyrównawczych subwencji ogólnej oraz dodatkowej dotacji mającej rekompensować wprowadzenie ulg dla województw dotychczas wpłacających środki do systemu korekcyjno-wyrównawczego („janosikowe”). Wpłat dokonywały mające największe dochody podatkowe województwa mazowieckie i dolnośląskie. Autorzy projektu twierdzą, że na takim rozwiązaniu żadne województwo nie traci, bo kwoty subwencji na 2016 rok nie są niższe niż te, które wynikają z systemu obowiązującego do 2014 roku, zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny. Jednak gdy dokona się porównania kwot planowanych na 2016 r. do otrzymywanych przez poszczególne województwa w latach poprzednich widać olbrzymi spadek kwot przekazywanych samorządom. Największe spadki dochodów dotkną województw:

1

Jak widać brak wypracowania nowych systemowych rozwiązań przez Ministerstwo Finansów dotyczących finansowania samorządów województw i stosowanie corocznie rozwiązań tymczasowych powoduje olbrzymie uszczuplenie środków jakie strona rządowa oddaje do dyspozycji tych samorządów, co może zakłócić ich działalność inwestycyjną oraz bieżące funkcjonowanie. Ponadto zaznaczyć należy, że województwa mają obecnie do wykorzystania olbrzymie środki Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej 2014-2020, jednak aby po nie sięgnąć muszą zabezpieczyć wkład własny. Tak olbrzymie ograniczenie subwencji ogólnej z budżetu państwa stanowiącej główne źródło dochodów najuboższych samorządów województw może doprowadzić do niewykorzystania szansy stojącej przed tymi jednostkami.

3442

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

31-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)