REKLAMA
REKLAMA

REGION: Krokodyl na granicy (ZDJĘCIA)

Funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na przejściu granicznym w Korczowej spreparowany okaz krokodyla. Jest to kajman okularowy, objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

W minioną sobotę (5 marca 2016) funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Korczowej kontrolowali wjeżdżający do Polski kursowy autokar relacji Chersoń- Praga.

W jednym z bagaży celnicy wykryli spreparowany okaz krokodyla.  Po dokonaniu identyfikacji przez koordynatora Izby Celnej w Przemyślu ds. CITES okazało się, że  zatrzymany okaz to kajman okularowy (Caiman crocodilus), chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. Ochronie, zgodnie z  tą konwencją podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

Właścicielem bagażu okazał się 41-letni mieszkaniec Odessy, który przyznał, że spreparowany gad jest jego własnością i zamierzał go sprzedać w Pradze. Mężczyzna nie posiadał jednak odpowiednego zezwolenia, na podstawie którego mógłby przewieźć spreparowanego krokodyla przez granicę.  Przewóz przez granicę chronionych okazów lub przedmiotów z nich wykonanych , bez tego typu dokumentów stanowi  przestępstwo, za które grozi nie tylko konfiskata okazu, ale także kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali krokodyla do dalszego postępowania.

Służba Celna wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów dba o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

W 2015 r.  funkcjonariusze Służby Celnej na Podkarpaciu  udaremnili 51 przypadków nielegalnego przewozu przez granicę okazów CITES, zatrzymując m.in. 400 żywych pijawek, 14 żywych papug, 1 spreparowaną papugę, 1 żółwia, 1 aksolotla meksykańskiego, 6900 sztuk kapsułek oraz 287 maści/balsamów zawierających w swym składzie wyciąg z chronionych zwierząt. W tym roku jest to 9 przypadek.

Edyta Chabowska
rzecznik prasowy
Izba Celna w Przemyślu

07-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)