REKLAMA
REKLAMA

„Im twierdzą był każdy próg”. Przywrócić pamięci o lokalnych bohaterach i wydarzeniach

SANOK / PODKARPACIE. Anna Hałas Wójt Gminy Sanok oraz Paweł Wdowiak Prezes Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu mają zaszczyt zaprosić na widowisko historyczne „Im twierdzą  był każdy próg” oraz wykład ”Ziemia Sanocka i jej mieszkańcy na drodze do Niepodległości”.

Projekt  LGD Dolina Sanu „Niech połączy nas historia” ma na celu przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę w wymiarze lokalnym. Jest to ukazanie wydarzeń  znanych z kart historii w ujęciu lokalnym, widzianych i interpretowanych przez zwykłego mieszkańca Ziemi Sanockiej. Inscenizacja jest przekrojem przez najważniejsze wydarzenia historyczne na Ziemi Sanockiej, począwszy od Konfederacji Barskiej, na odzyskaniu Niepodległości w 1918r. skończywszy. Jest to też swoisty obraz społeczeństwa  tamtych lat – szlachta, chłopi, mieszczanie, bojownicy o wolność, społecznicy, politycy, intelektualiści i wreszcie cisi bohaterowie, o których nikt nie wspomniał na kartach historii. Akcja toczy się na „każdym progu” bo i na zamku, we dworze, w szkole i wiejskiej ubogiej chacie.  Wszystkie wątki i osoby łączy jedno –  Miłość do Ojczyzny i pragnienie wolności silniejsze niż zaborcze armie. Tak jak wtedy mieszkańców Ziemi Sanockiej  łączyła wspólna sprawa, tak i teraz Niech połączy nas wspólna historia.

Powstanie scenariusza  wymagało połączenia sił regionalistów i historyków, w tym pani Agaty Cecuły i Pawła Skowrońskiego. W widowisku bierze udział młodzież ze Strachociny, zarówno szkolna jak i studenci, rekonstruktorzy historyczni skupieni wokół pracowni Scutum i Amictus oraz członkowie TG Sokół w Sanoku.  Na potrzeby widowiska przygotowywana jest scenografia i kostiumy.

Tło historyczne wydarzeń w postaci wykładu przygotowuje dr hab. Robert Lipelt, a całości dopełni wystawa biogramów lokalnych bohaterów przygotowywana przez uczniów klas III fakultetu historycznego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sanoku, pod kierownictwem mgr Magdaleny Dziuban.

Projekt, organizacyjnie wspiera Gmina Sanok, PWSZ w Sanoku, Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku oraz Szkoła Podstawowa w Strachocinie.

Premierę widowiska historycznego planujemy na  24 listopada 2017r godzina 11:00 –  aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku, ul. Mickiewicza 21.

Nna 27 listopada 2017 na godzina 11:00 Wykład „Ziemia Sanocka i jej mieszkańcy na drodze do Niepodległości”, który wygłosi dr hab. Robert Lipelt – sala narad Urzędu Gminy Sanok, ul. Kościuszki 23, III piętro, pokój 302

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc,  zainteresowanych prosimy o odbiór bezpłatnych wejściówek w Biurze Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu, ul. Kościuszki 23, piętro V, pokój nr 511, tel.  13 46 56 580.

plakat-doklejka

Patronatem honorowym nasz projekt objęli:
Piotr Uruski Poseł na Sejm RP
Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki

Partner Strategiczny:
Gmina Sanok

Współorganizatorzy:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza  w Strachocinie
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Sanoku
Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku
Pracownia Scutum
Pracownia Amictus
Ochotnicza Straż Pożarna w Strachocinie
Cukiernia Słodka i Ciekawa

materiały nadesłane

22-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)