REKLAMA
REKLAMA

Przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Śledztwo będzie kontynuowane w Rzeszowie

BRZOZÓW, KROSNO / PODKARPACIE. Zakończyła się sekcja zwłok 18-latki, która w niedzielę zmarła kilka godzin po porodzie w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie. Biegły patomorfolog powołany przez Prokuraturę Okręgową w Krośnie stwierdził, że przyczyną zgonu kobiety była zatorowość płucna.


Dorota Mękarska

Zatorowość płucna powstaje w wyniku zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez materiał zatorowy. Materiałem tym najczęściej są urywające się skrzepliny powstające w przebiegu zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych lub splotów żylnych miednicy mniejszej. W nielicznych przypadkach materiałem zatorowym są: tłuszcz (może powstać po złamaniu kości długich), powietrze (dostaje się do krwiobiegu najczęściej podczas wprowadzania lub usuwania cewnika naczyniowego z żyły), masy nowotworowe, płyn owodniowy (w tym przypadku śmiertelność wynosi prawie 90%)  lub ciało obce.

U kobiet ciężarnych zatorowość płucna występuje cztery razy częściej niż w populacji ogólnej i jest przyczyną jednej trzeciej zgonów przyszłych matek. To ryzyko wzrasta w okresie połogu i jest przyczyną ponad połowy zgonów po porodzie.

Ocenia się, że w Polsce rocznie ma miejsce około 20 tysięcy przypadków zatorowości płucnej. Tylko 20% przypadków kończących się śmiercią jest rozpoznanych klinicznie.

Jak informuje prokurator Aurelia Skiba z Prokuratury Okręgowej w Krośnie  wynik sekcji zwłok stanowi dopiero wstępną diagnozę przyczyny zgonu. W trakcie sekcji pobrano materiał do badań histopatologicznych, które dadzą odpowiedź na pytanie: co było przyczyną zatorowości płucnej? Odpowie na nie biegły powołany przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, która w dniu dzisiejszym przejęła śledztwo. Rzeszowscy śledczy będą badać prawidłowość prowadzenia ciąży, przebiegu porodu i opieki po porodzie. Dopiero na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zapadną decyzje, co do dalszego postępowania.

surgery-676375_1920

zdjęcie poglądowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

18-latka zmarła na porodówce w Brzozowie. Jest postępowanie w prokuraturze

Tragedia na brzozowskiej porodówce. Ojciec 18-latki: Klaudia bała się porodu

Jutro sekcja zwłok 18-latki, która zmarła na porodówce. Jest śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci

16-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)