REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS ZSL
REKLAMA

AKTUALIZACJA GMINA ZAGÓRZ: Skażona woda w Średnim Wielkim. TOMASZ ŚWIĘCH: „Wybudujmy studnie głębinowe będzie zdrowiej i taniej”

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Mieszkańcy Średniego Wielkiego po czterech dniach mogą używać wody z wodociągu. 7 września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku stwierdził że woda jest zatruta bakteriami typu Coli i jest niezdatna do spożycia. Czy Gmina Zagórz wybuduje studnie głębinowe dla mieszkańców Średniego Wielkiego?

 

Jak poinformowano nas w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku harmonogram badania jakości wody w poszczególnych ujęciach wody jest określany z rocznym wyprzedzeniem. Takie badania zrealizowano w Gminie Zagórz w Średniem Wielkiem.

 

Foto Tomasz Święch: W takich pojemnikach Gmina Zagórz dostarczała wodę mieszkańcóm Średniego Wielkiego

Foto Tomasz Święch: W takich pojemnikach Gmina Zagórz dostarczała wodę mieszkańcom Średniego Wielkiego

Próbki pobrane dnia 4 września z końcówki wodociągu sieciowego wykazały brak przydatności wody do spożycia, z uwagi na przekroczone wartości bakteriologiczne wskaźników: Escherichia coli i Bakterie gr.coli.

W związku z tym Sanepid w Sanoku wydał 7 września komunikat o niezdatności jej do picia i nakazał Zakładowi Usług Technicznych w Zagórzu doprowadzenie jakości wody we wskazanym wodociągu do wymagań określonych w przepisach prawa oraz  poinformowanie odbiorców o fakcie nieprzydatności wody do spożycia. W praktyce od 4 do 7 września mieszkańcy spożywali zatrutą wodę, czekając na wyniki badań.

Alicja Górniak

W momencie nastąpienia tej sytuacji kryzysowej błyskawicznie zadziałały wszystkie właściwe służby. Poinformowano odbiorców o tym fakcie i rozpoczęto przedsięwzięcia służące uzdatnieniu wody, gdyż bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze – mówi Alicja Górniak, sekretarz urzędu Miasta i Gminy Zagórz.

W związku z tym woda dla mieszkańców Średniego Wielkiego była dostarczana beczkowozem w dniu 7 września oraz w kolejnych dniach. Była ona zdatna do spożycia po przegotowaniu.

 

Tomasz Święch

Tomasz Święch

Od kilku, a być może kilkudziesięciu dni w wodzie płynącej w kranach w miejscowości Średnie Wielkie w gminie Zagórz znajdowały się niebezpieczne bakterie coli.
Moim zdaniem władze Gminy Zagórz powiny już dawno wybudować studnie głębinowe i zaopatrywać mieszkańców w czystą, niechlorowaną wodę. To bardzo prosty i niedrogi sposób, aby woda pitna była bezpieczna dla zdrowia.
Warto dodać, że rzeka Kalniczka zaopatrująca mieszkańców w wodę, przepływa pod górą, na której jest wysypisko. Od dawna władze Gminy Zagórz
obiecywały mieszkańcom Średniego Wielkiego wybudowanie studi ale do dnia dzisiejszego nic nie zrobiono a ceny wody są bardzo wysokie. –  podkreśla  Tomasz Święch, prezes Stowarzyszenia Przyjazna Gmina Zagórz.

 

 

UWAGA!
Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji – zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

Więcej przeczytasz o tym czym jest zakażenie 
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/bakteria-E-coli-jakie-sa-objawy-zatrucia-czym-grozi-zakazenie_38106.html

 

 

woda niezdatna do picia

odwołanie komunikatu

11-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)