REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA GMINA ZAGÓRZ: Skażona woda w Średnim Wielkim. TOMASZ ŚWIĘCH: „Wybudujmy studnie głębinowe będzie zdrowiej i taniej”

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Mieszkańcy Średniego Wielkiego po czterech dniach mogą używać wody z wodociągu. 7 września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku stwierdził że woda jest zatruta bakteriami typu Coli i jest niezdatna do spożycia. Czy Gmina Zagórz wybuduje studnie głębinowe dla mieszkańców Średniego Wielkiego?

 

Jak poinformowano nas w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku harmonogram badania jakości wody w poszczególnych ujęciach wody jest określany z rocznym wyprzedzeniem. Takie badania zrealizowano w Gminie Zagórz w Średniem Wielkiem.

 

Foto Tomasz Święch: W takich pojemnikach Gmina Zagórz dostarczała wodę mieszkańcóm Średniego Wielkiego

Foto Tomasz Święch: W takich pojemnikach Gmina Zagórz dostarczała wodę mieszkańcom Średniego Wielkiego

Próbki pobrane dnia 4 września z końcówki wodociągu sieciowego wykazały brak przydatności wody do spożycia, z uwagi na przekroczone wartości bakteriologiczne wskaźników: Escherichia coli i Bakterie gr.coli.

W związku z tym Sanepid w Sanoku wydał 7 września komunikat o niezdatności jej do picia i nakazał Zakładowi Usług Technicznych w Zagórzu doprowadzenie jakości wody we wskazanym wodociągu do wymagań określonych w przepisach prawa oraz  poinformowanie odbiorców o fakcie nieprzydatności wody do spożycia. W praktyce od 4 do 7 września mieszkańcy spożywali zatrutą wodę, czekając na wyniki badań.

Alicja Górniak

W momencie nastąpienia tej sytuacji kryzysowej błyskawicznie zadziałały wszystkie właściwe służby. Poinformowano odbiorców o tym fakcie i rozpoczęto przedsięwzięcia służące uzdatnieniu wody, gdyż bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze – mówi Alicja Górniak, sekretarz urzędu Miasta i Gminy Zagórz.

W związku z tym woda dla mieszkańców Średniego Wielkiego była dostarczana beczkowozem w dniu 7 września oraz w kolejnych dniach. Była ona zdatna do spożycia po przegotowaniu.

 

Tomasz Święch

Tomasz Święch

Od kilku, a być może kilkudziesięciu dni w wodzie płynącej w kranach w miejscowości Średnie Wielkie w gminie Zagórz znajdowały się niebezpieczne bakterie coli.
Moim zdaniem władze Gminy Zagórz powiny już dawno wybudować studnie głębinowe i zaopatrywać mieszkańców w czystą, niechlorowaną wodę. To bardzo prosty i niedrogi sposób, aby woda pitna była bezpieczna dla zdrowia.
Warto dodać, że rzeka Kalniczka zaopatrująca mieszkańców w wodę, przepływa pod górą, na której jest wysypisko. Od dawna władze Gminy Zagórz
obiecywały mieszkańcom Średniego Wielkiego wybudowanie studi ale do dnia dzisiejszego nic nie zrobiono a ceny wody są bardzo wysokie. –  podkreśla  Tomasz Święch, prezes Stowarzyszenia Przyjazna Gmina Zagórz.

 

 

UWAGA!
Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji – zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

Więcej przeczytasz o tym czym jest zakażenie 
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/bakteria-E-coli-jakie-sa-objawy-zatrucia-czym-grozi-zakazenie_38106.html

 

 

woda niezdatna do picia

odwołanie komunikatu

11-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)