REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS ZSL
REKLAMA

ŚREDNIE WIELKIE: Uszkodzony przepust na drodze powiatowej w Średniem Wielkiem. „To absurd, że nie naprawiono go przez 3 lata!” (ZDJĘCIA)

GMINA ZAGÓRZ. W maju 2015 roku, a więc przeszło trzy lata temu, w wyniku ulewnych opadów deszczu poważnym uszkodzeniom uległ betonowy przepust na drodze powiatowej Tarnawa Górna -Kalnica w miejscowości Średnie Wielkie. Część jezdni i pobocza odgrodzono barierami zwężając jezdnię do szerokości jednego auta. Ten, kto spodziewał się rychłego remontu, srogo się zawiódł. Do dzisiaj, problem z przepustem nie został załatwiony, przez co dochodzi do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Minęły już trzy lata… 

Problem zgłosił nam mieszkaniec gminy Zagórz, poproszony o interwencję przez mieszkańców powiatu zamieszkujących miejscowość Średnie Wielkie w gminie Zagórz.

Pytania odnośnie uszkodzonego przepustu wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Sanoku, jako że droga biegnąca przez wspomnianą miejscowość zarządzana jest właśnie przez powiat.

1     Foto: ŚREDNIE WIELKIE: Pierwsze zdjęcie wykonane 3 lata temu w dniu 7 maja 2015

Jak udało nam się dowiedzieć, przepust drogowy o średnicy 200 cm wyłączono z ruchu, po tym jak w dniach 6-7 maja 2015 roku wystąpiły na nim znaczące pęknięcia które odsłoniły intensywne opady deszczu. Służby starostwa wygrodziły barierami część jezdni oraz pobocza. Uszkodzeniu uległa ścianka czołowa przepustu, rozmyty został nasyp wraz z poboczem, podmyta podbudowa i nawierzchnia jezdni co spowodowało znaczne zwężenie drogi.

01

Roman Konieczny, Krzysztof Strzyż i Wacław Krawczyk

Niezwłocznie zarząd powiatu podjął starania o pozyskanie środków na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Na poziomie Ministerstwa Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie o fundusze zabiegał wicestarosta Wacław Krawczyk oraz członek zarządu powiatu Krzysztof Strzyż, co w efekcie znalazło odzwierciedlenie w wystąpieniu do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o kwotę 35 tys. zł, przygotowanym w 2017 roku przez nadleśniczego Nadleśnictwa Baligród, w celu wspólnej realizacji przedsięwzięcia. W grudniu 2017 roku rozpoczęto procedurę uzgodnień inwestycji pod kątem przepisów prawa wodnego. Obecnie dobiega końca wykonanie dokumentacji technicznej, do końca czerwca planowane jest uzyskanie decyzji administracyjnych i ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy robót. Planowany termin zakończenia zadania to listopad 2018 roku. Całkowity koszt zadania oscyluje w kwocie 64 tys. zł – czytamy w przesłanym do naszej redakcji piśmie podpisanym przez starostę sanockiego Romana Koniecznego.

01

4

Tomasz Święch

To absurd! Trzy lata minęły od momentu gdy powstał problem. Tamto miejsce jest szczególnie niebezpieczne, gdyż znajduje się na ostrym zakręcie i nie ma właściwej widoczności. Bariery i ograniczenia widoczności na drodze znacząco utrudniają przejazd i stanowią zagrożenie. Dlaczego to tyle trwa? Dlaczego tak naprawę czeka się do wyborów i wtedy dopiero rozwiązuje problem? Wiele lat temu mieszkałem w Średniem Wielkiem i w czasach słusznie minionych droga miała prawdziwego gospodarza, a to co robi starostwo powiatowe z powierzonymi mu drogami woła o pomstę do nieba – mówi Tomasz Święch, który postanowił nagłośnić sprawę.

Mieszkańcy zwracają również uwagę na fakt „rozjeżdżania” drogi przez samochody ciężarowe o dużej masie w Tarnawie Górnej, Łukowem i Średnim Wielkim oraz Kalnicy

Na omawianym odcinku, przepisy ruchu drogowego pozwalają na przejazd pojazdom o dopuszczalnej masie do 10 ton. Wiadomo jednak, że poruszają się tamtędy również cięższe samochody. Aby legalnie rozjeżdżać dorogi powiatowe, potrzebna jest decyzja wydawana przez starostwo.

Droga jest użytkowana przez samochody ciężarowe osób prowadzących działalność transportową oraz innych podmiotów świadczących usługi na rzecz mieszkańców tej części gminy Zagórz. Natomiast transport drewna jest elementem gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe oraz gminę Zagórz jak i ich kontrahentów. Starosta wydaje zezwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych kat. I. Wszystko odbywa się zgodnie z ustawą i po uzyskaniu opinii od dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku dotyczącej zasadności i możliwości wydania takiego zezwolenia. Ostatnie zezwolenia wydano w styczniu 2018 roku dla podmiotów obsługujących inwestycję gminną związaną z budową kanalizacji sanitarnej w miejscowości Olchowa – dowiadujemy się w starostwie.

Nie może być tak, że pozwalamy na przejazd ciężkich samochodów, które niszczą drogi powiatowe, a później latami czekamy na remont. Zresztą zazwyczaj dzieje się tak, że zniszczone drogi, mosty i przepusty modernizuje się w minimalnym zakresie tuż przed wyborami lub po prostu obiecuje, że po wyborach pozyskane zostaną środki na modernizację, w sytuacji gdy przez 4 lata nie robiło się prawie nic – mówi z przekąsem Tomasz Święch.

Przy okazji rozmowy o przepuście, w starostwie zapytaliśmy również o plany związane z remontem drogi na odcinku Łukowe -Średniem Wielkiem -Kalnica

2

Dowiadujemy się, że remont odcinka drogi powiatowej w Tarnawie Górnej oraz w Łukowem zostanie przeprowadzony po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej w Łukowem ze względu na znaczny zakres planowanej inwestycji, a co za tym idzie obciążenie ruchem ciężkim dla dróg. Zdaniem władz powiatu, pozostałe odcinki na trasie Łukowe -Średnie Wielkie -Kalnica są w dobrym stanie technicznym.

03

Jeśli chodzi o chodniki, w 2016 roku zostało zlecone wykonanie dokumentacji technicznej dla przebudowy drogi wraz z chodnikami w Tarnawie Górnej na odcinku od szkoły do początku prostej w kierunku Łukowego

Inwestycja jest przygotowana i zostanie złożona do realizacji w miarę możliwości pozyskania środków zewnętrznych i również w koordynacji z przedsięwzięciami gminnymi. Obecnie pozyskano dofinansowanie na odbudowę kolejnego mostu w Tarnawie Górnej przy udziale gminy Zagórz, Nadleśnictwa Lesko oraz środków budżetu państwa w dyspozycji MSWiA.
Priorytetem jest odbudowa kolejnych mostów, gdyż ograniczenia tonażu podyktowane złym stanem technicznym obiektów spowalniają rozwój gospodarczy regionu i ograniczają dostępność atrakcyjnych przyrodniczo terenów potencjalnym inwestorom. Niezależnie od opisanych działań, w lutym 2018 roku na wniosek członka zarządu Krzysztofa Strzyża została wszczęta procedura przygotowania dokumentów formalnych wymaganych dla zabezpieczenia osuwiska w tzw. „ciasnym miejscu” w Tarnawie Górnej
– słyszymy w Starostwie Powiatowym w Sanoku.

Do sprawy wrócimy.

 

ZOBACZ TAKŻE: GMINA ZAGÓRZ: Radni „żebrzą” o pieniądze na wymianę drzwi w szkole (VIDEO, FOTO)

18-06-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)