REKLAMA
REKLAMA

Kto będzie rządził Sanokiem i Zagórzem? Kandydaci odkrywają przedwyborcze karty

SANOK / ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Wybory samorządowe za mniej niż dwa miesiące. W nadchodzącym czasie możemy się spodziewać intensyfikacji działań poszczególnych kandydatów. Wiadomo o nich coraz więcej, szczególnie w Sanoku. Dzieje się również u naszych sąsiadów w gminie Zagórz. Choć nie wszyscy odkryli jeszcze przedwyborcze karty, to nieoficjalnych informacji o starcie potencjalnych kandydatów pojawia się sporo.

O fotel gospodarza grodu Grzegorz ubiegać się będzie, na ten moment, czterech kandydatów choć podobno swój komitet wyborczy ma jeszcze ogłosić Ruch Kukiz 15

Tadeusz Pióro

O reelekcję powalczy obecny burmistrz Tadeusz Pióro. Pełni swoją funkcję od niespełna czterech lat. Jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej był członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Jakub Osika

Jako pierwszy, swój udział w wyborach zapowiedział Jakub Osika, obecnie dyrektor MDK w Sanoku. Reprezentuje obóz Demokratów Ziemi Sanockiej. Do wyborów idzie z hasłem: „Sanok OdNowa”.

Tomasz Matuszewski

Dużym zaskoczeniem była decyzja o starcie w wyborach Tomasza Matuszewskiego, do niedawna dyrektora sanockiego MOSiRu. Jest liderem ruchu społecznego „Łączy Nas Sanok”.

Robert Płaziak

Czarnym koniem kampanii chce zostać dyrektor SP ZOZ w Lesku Robert Płaziak. Przedstawiony niedawno przez Mariana Kawę, szefa powiatowych struktur SLD, jako kandydat tej partii. Obóz SLD – Lewica Razem zyskuje coraz większe poparcie w skali kraju. Czy ogólnokrajowa tendencja znajdzie odzwierciedlenie w Sanoku?

W Zagórzu swoje komitety zgłosiły dwie znane w środowisku osoby, czyli urzędujący burmistrz Ernest Nowak oraz właściciel portalu www.esanok.pl, a także prezes stowarzyszenia Przyjazna Gmina Zagórz  Tomasz Święch. Być może to właśnie oni odegrają główne role w nadchodzących wyborach.

Ernest Nowak

Ernest Nowak rządzi gminą Zagórz od 8 lat. Zarejestrował swój komitet wyborczy KWW Ernesta Nowaka.

Tomasz Święch

Tomasz Święch jest lokalnym przedsiębiorcą z branży mediów,  w tym właścicielem portalu www.eSanok.pl . Zarejestrował  komitet wyborczy KWW Tomasza Święcha Przyjazna Gmina.

Wacław Krawczyk

W gminie wiele mówi się również o ewentualnym starcie w wyborach obecnego wicestarosty powiatu sanockiego Wacława Krawczyka. Na ten moment, nie ma jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Anna Łukowska

O fotel burmistrza miała także walczyć sołtys Morochowa, główna dowodząca walką o most w tej miejscowości wice prezes stowarzyszenia Przyjazna Gmina Zagórz Anna Łukowska. Z uzyskanych przez nas informacji wynika jednak, że nie zgłosi ona swojej kandydatury na burmistrza Zagórza gdyż będzie popierać w wyborach  Tomasza Święcha.

Obecna kadencja wszystkich organów samorządowych kończy się 16 listopada. Ogłoszenie daty przeprowadzenia wyborów musiało nastąpić do 16 sierpnia. Tak też się stało. Mateusz Morawiecki wybrał jedyną z trzech możliwych niedziel, podczas której będzie obowiązywał zakaz handlu. Wybory samorządowe odbędą się zatem 21 października. Druga tura 4 listopada, tuż po Wszystkich Świętych, a więc w czasie, kiedy w Polsce może przebywać więcej osób na co dzień mieszkających za granicą.

Podczas wyborów funkcjonować będzie około 30 tys. komisji. Wybierzemy około 2,5 tys. prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz blisko 40 tys. radnych gminnych. Szacunkowo wybory mają kosztować 450 mln zł. Warto dodać, że nowelizacja ustawy zlikwidowała obowiązek monitorowania przebiegu prac komisji poprzez zainstalowaną w każdym lokalu kamerę.

Będzie obowiązywać zasada dwukadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Z kolei nowe ciała samorządowe wybierzemy już na 5 lat. Przypomnijmy, że w gminach do 20 tys. mieszkańców będą funkcjonować JOWy, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wybory samorządowe rozpoczną dwuletni cykl, podczas którego wybierzemy również:

europosłów – wiosna 2019,
posłów i senatorów – jesień 2019,
prezydenta – wiosna 2020.

źródło: Red, Państwowa Komisja Wyborcza

foto: archiwum Esanok.pl, materiały nadesłane, UM Sanok

27-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)