REKLAMA
REKLAMA

Kto będzie rządził Sanokiem i Zagórzem? Kandydaci odkrywają przedwyborcze karty

SANOK / ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Wybory samorządowe za mniej niż dwa miesiące. W nadchodzącym czasie możemy się spodziewać intensyfikacji działań poszczególnych kandydatów. Wiadomo o nich coraz więcej, szczególnie w Sanoku. Dzieje się również u naszych sąsiadów w gminie Zagórz. Choć nie wszyscy odkryli jeszcze przedwyborcze karty, to nieoficjalnych informacji o starcie potencjalnych kandydatów pojawia się sporo.

O fotel gospodarza grodu Grzegorz ubiegać się będzie, na ten moment, czterech kandydatów choć podobno swój komitet wyborczy ma jeszcze ogłosić Ruch Kukiz 15

Tadeusz Pióro

O reelekcję powalczy obecny burmistrz Tadeusz Pióro. Pełni swoją funkcję od niespełna czterech lat. Jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej był członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Jakub Osika

Jako pierwszy, swój udział w wyborach zapowiedział Jakub Osika, obecnie dyrektor MDK w Sanoku. Reprezentuje obóz Demokratów Ziemi Sanockiej. Do wyborów idzie z hasłem: „Sanok OdNowa”.

Tomasz Matuszewski

Dużym zaskoczeniem była decyzja o starcie w wyborach Tomasza Matuszewskiego, do niedawna dyrektora sanockiego MOSiRu. Jest liderem ruchu społecznego „Łączy Nas Sanok”.

Robert Płaziak

Czarnym koniem kampanii chce zostać dyrektor SP ZOZ w Lesku Robert Płaziak. Przedstawiony niedawno przez Mariana Kawę, szefa powiatowych struktur SLD, jako kandydat tej partii. Obóz SLD – Lewica Razem zyskuje coraz większe poparcie w skali kraju. Czy ogólnokrajowa tendencja znajdzie odzwierciedlenie w Sanoku?

W Zagórzu swoje komitety zgłosiły dwie znane w środowisku osoby, czyli urzędujący burmistrz Ernest Nowak oraz właściciel portalu www.esanok.pl, a także prezes stowarzyszenia Przyjazna Gmina Zagórz  Tomasz Święch. Być może to właśnie oni odegrają główne role w nadchodzących wyborach.

Ernest Nowak

Ernest Nowak rządzi gminą Zagórz od 8 lat. Zarejestrował swój komitet wyborczy KWW Ernesta Nowaka.

Tomasz Święch

Tomasz Święch jest lokalnym przedsiębiorcą z branży mediów,  w tym właścicielem portalu www.eSanok.pl . Zarejestrował  komitet wyborczy KWW Tomasza Święcha Przyjazna Gmina.

Wacław Krawczyk

W gminie wiele mówi się również o ewentualnym starcie w wyborach obecnego wicestarosty powiatu sanockiego Wacława Krawczyka. Na ten moment, nie ma jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Anna Łukowska

O fotel burmistrza miała także walczyć sołtys Morochowa, główna dowodząca walką o most w tej miejscowości wice prezes stowarzyszenia Przyjazna Gmina Zagórz Anna Łukowska. Z uzyskanych przez nas informacji wynika jednak, że nie zgłosi ona swojej kandydatury na burmistrza Zagórza gdyż będzie popierać w wyborach  Tomasza Święcha.

Obecna kadencja wszystkich organów samorządowych kończy się 16 listopada. Ogłoszenie daty przeprowadzenia wyborów musiało nastąpić do 16 sierpnia. Tak też się stało. Mateusz Morawiecki wybrał jedyną z trzech możliwych niedziel, podczas której będzie obowiązywał zakaz handlu. Wybory samorządowe odbędą się zatem 21 października. Druga tura 4 listopada, tuż po Wszystkich Świętych, a więc w czasie, kiedy w Polsce może przebywać więcej osób na co dzień mieszkających za granicą.

Podczas wyborów funkcjonować będzie około 30 tys. komisji. Wybierzemy około 2,5 tys. prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz blisko 40 tys. radnych gminnych. Szacunkowo wybory mają kosztować 450 mln zł. Warto dodać, że nowelizacja ustawy zlikwidowała obowiązek monitorowania przebiegu prac komisji poprzez zainstalowaną w każdym lokalu kamerę.

Będzie obowiązywać zasada dwukadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Z kolei nowe ciała samorządowe wybierzemy już na 5 lat. Przypomnijmy, że w gminach do 20 tys. mieszkańców będą funkcjonować JOWy, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wybory samorządowe rozpoczną dwuletni cykl, podczas którego wybierzemy również:

europosłów – wiosna 2019,
posłów i senatorów – jesień 2019,
prezydenta – wiosna 2020.

źródło: Red, Państwowa Komisja Wyborcza

foto: archiwum Esanok.pl, materiały nadesłane, UM Sanok

27-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)