REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: „Ognisko w środku płowieckiego lasu?!” O włos od tragedii (FOTO)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Jeden z naszych Czytelników interweniuje w sprawie pożarów. Tym razem nie chodzi o suche trawy, a palenie ognisk i niszczenie lasu. – To dosłownie cud, że las nie stanął w płomieniach przy tak słuchaj ściółce – pisze Internauta.

Tyle się mówi o zakazie wypalania traw. A oto szczyt głupoty, z jakim zetknąłem się w środku płowieckiego lasu w ubiegłym tygodniu! – przedstawia Czytelnik nadsyłając do redakcji poniższe fotografie.


To dosłownie cud, że las nie stanął w płomieniach przy tak słuchaj ściółce. Ognisko, celowe uszkodzenie drzewa, libacja alkoholowa. To totalny szczyt głupoty ludzkiej, o włos od tragedii – kwituje Internauta.

Rzeczywiście, aura nas rozpieszcza, ale nasze nieodpowiedzialne zachowanie może mieć fatalne skutki.

Na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie już pojawiły się komunikaty dotyczące wzrastającego zagrożenia pożarowego w lasach.

Słoneczna pogoda, która utrzymuje się w ostatnich dniach spowodowała bardzo szybki wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. W godzinach popołudniowych wielkość dwóch podstawowych czynników zagrożenia spadła poniżej wartości krytycznej: wilgotność ściółki poniżej 15% a wilgotność powietrza poniżej 50%. W tej sytuacji na północy regionu obowiązuje dziś III (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie. 

Dodaje, że w nadleśnictwach Mielec, Głogów, Kolbuszowa, Tuszyma, Leżajsk, Oleszyce, Lubaczów, Narol, Sieniawa i Jarosław, a więc położonych na północ od drogi Dębica – Przemyśl wprowadzane są dyżury i patrole ppoż.

W tym roku na terenie lasów RDLP w Krośnie wybuchło już sześć pożarów, z czego cztery w pierwszych dniach kwietnia. Łącznie objęły obszar ponad 3 ha. Największy pożar miał miejsce 3 kwietnia w Nadleśnictwie Oleszyce, gdzie w wyniku pożaru poszycia zniszczeniu uległo 0,70 ha młodnika dębowego.

Pożary w lasach powodują zawsze powstanie ogromnych strat finansowych i trudnych do naprawienia strat ekologicznych. Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności. Obowiązuje kategoryczny zakaz używania ognia otwartego. W wypadku zauważenia pożaru należy natychmiast powiadomić Straż Pożarną i miejscowe nadleśnictwo – kwituje rzecznik.

źródło: RDLP Krosno/red.

09-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)