REKLAMA
REKLAMA

Po praktyczną wiedzę i zawód do „Mechanika”. Rzesze młodzieży na Dniu Otwartym w Zespole Szkół Nr 2

Dnia 15 marca 2019 roku Zespół Szkół nr 2 w Sanoku otworzył swe podwoje dla gimnazjalistów i uczniów klas 8. W tym dniu „Mechanik” odwiedziło ponad 1000 przyszłych absolwentów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z Sanoka, powiatu sanockiego i powiatów ościennych. Zgodnie z tradycją szkoły wydarzenie to zostało połączone z Dniem Praktyki Zawodowej, dzięki czemu uczniowie ZS2 mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności oraz osiągnięć zawodowych po powrocie z praktyk i staży Erasmus+.

Odwiedzający mogli natomiast – w bardzo ciekawy sposób – zapoznać się z ofertą edukacyjną „Mechanika” na rok szkolny 2019/2020, która jest naprawdę bardzo bogata. Technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik teleinformatyk, technik ochrony środowiska, technik elektronik, technik automatyk, mechanik pojazdów samochodowych oraz operator obrabiarek skrawających – to zawody, w których będą mogli kształcić się przyszli uczniowie „Mechanika”.

W Dniu Otwartym szkoły uczestniczyli przedstawiciele firm: ADR Polska S.A. oraz Do-Met, a także Sanok Rubber Company i EAE Elektronik , które objęły patronatem poszczególne klasy. W ramach współpracy firmy zapewniają m.in. zajęcia praktyczne pod okiem instruktorów – wieloletnich praktyków, organizację dodatkowych kursów, staży i szkoleń specjalistycznych dla wyróżniających się uczniów, stypendia motywacyjne dla najlepszych a przede wszystkim oferty pracy dla absolwentów. Swoją obecnością dzień ten uświetniła także delegacja 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, który wspiera istniejącą w szkole klasę mundurową o profilu wojskowym.

Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku z dumą prezentowała bazę dydaktyczną oraz osiągnięcia szkoły. Uczniowie wspólnie z nauczycielami poszczególnych zawodów w niezwykle interesujący sposób pokazali m.in.: jakie możliwości ma drukarka 3D, jak zbudować prosty układ elektroniczny, jak pospawać i zrobić sieć światłowodową czy też w jaki sposób sterować robotem z klocków Lego. Odwiedzający szkołę mieli możliwość uczestniczenia w pokazie wypalania breloczków, a następnie – co sprawiło im ogromną frajdę – stając za „sterami” spawarki, mogli sami wypalać breloczki z logo szkoły. Ciekawość zwiedzających wzbudzało też stanowisko, gdzie w ubraniach zgodnych z zasadami bezpieczeństwa prezentowali się spawacze, pokazując swoje narzędzia pracy i opowiadając o wziętym dziś zawodzie spawacza. Ciekawość podsycał fakt, że uczniowie na kierunku operator obrabiarek skrawających mają możliwość zdobycia dodatkowej kwalifikacji, kończąc kurs spawacza –w pełni finansowany ze środków UE we współpracy z ADR Polska S.A. W laboratorium ochrony środowiska uczniowie tego kierunku przeprowadzili ciekawe eksperymenty chemiczne: sztuczna krew, wulkan („Etna Mechanika”), pasta słoniowa, a także doświadczenie chemiczne „lokomotywa”, czyli uwolnienie Dżina z butelki (podczas pokazowego doświadczenia udało się uwolnić „Ducha Mechanika”). Przyszli specjaliści ochrony środowiska pokazali też, jakie składniki kryje szklanka – wydawałoby się – czystej wody z kranu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również przygotowana przez uczniów prezentacja dotycząca wyjazdów na zagraniczne praktyki, kursy i staże w ramach projektów ERASMUS+, w których szkoła się specjalizuje. Uczniowie wyjaśniali młodszym kolegom ideę punktów ECVET oraz świadectw Europass, opowiedzieli o swoich doświadczeniach podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji i na Maderze. Były też pokazy umiejętności zawodowych.

Grupa zwiedzających szkołę skorzystała także z możliwości obejrzenia internatu – prezentującego się nader okazale po przeprowadzonym niedawno remoncie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

22-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook