REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS ZSL
REKLAMA

Twarze pedofilów i gwałcicieli. Pięć osób z powiatu sanockiego i okolic

PODKARPACIE. Od roku działa rejestr publiczny przestępców seksualnych. Obecnie figuruje w nim 25 osób z całego Podkarpacia. Pięć z nich pochodzi z powiatów sanockiego, leskiego i krośnieńskiego.

 

Z początkiem 2018 roku w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym pojawiły się dane niespełna 800 osób, które dopuściły się takich czynów. Obecnie jest ich około 840.  W rejestrze jawnym każdy może sprawdzić, czy w Sanoku i okolicach przebywa taka osoba.

Wraz z uzupełnieniem danych w rejestrach z dniem 1 stycznia 2018, pedofile i gwałciciele z całego kraju, tym samym również z Podkarpacia, przestali być anonimowi. Taki rejestr, zarówno jawny jak i ograniczony, dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że każdy może sięgnąć do rejestru publicznego. Odnajdzie tam informacje o tych skazanych, którzy popełnili czyny zabronione przed 1 października 2017 r., a były to zgwałcenia popełnione ze szczególnym okrucieństwem. Znajdują się tam również gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeśli został skazany przed 1 października 2017 r., ma jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z rejestru publicznego.

W przypadku sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. w rejestrze ogólnodostępnym figurują sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

25 osób w rejestrze pochodzi z Podkarpacia

Przez rok, od 1 stycznia 2018 roku do 1 stycznia 2019 roku, w rejestrze publicznym pojawiły się dane 25 skazanych, którzy dopuścili się przestępstw na tle seksualnym. Pięcioro z nich pochodzi z powiatów: sanockiego, leskiego i krośnieńskiego. W najbliższej okolicy 2 osoby pochodzą z Przemyśla, 4 – z Rzeszowa, 1 – z Dynowa. Warto także dodać, że większość z nich obecnie nie przebywa na wolności.

Co ważne, oprócz wyżej wymienionych informacji w rejestrze jawnym znajdują się fotografie sprawców tych przestępstw, a także adnotacja w jakiej miejscowości obecnie przebywa skazany. Ponadto w notce zawarte są informacje o dacie i miejscu popełnienia przestępstwa, kwalifikacji prawnej czynu, jak również warunkowym zwolnieniu czy przerwie w odbywaniu kary.

Warto także dodać, że w sieci dostępna jest również Policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym. Odnaleźć można na niej statystyki dotyczące określonych przestępstw oraz umiejscowić je w określonej lokalizacji.

Clipboard01

03-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)