Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gość cela nr 5

Wyciekł tajny raport. Mowa w nim o rozpadzie UE i walce „Zachód – Wschód”

3 posty w tym temacie

„Wyciekły” niedawno tajny raport niemieckiego ministerstwa obrony zakłada – jako jedną z możliwości – rozpad UE i konfrontację państw zachodnich ze wschodnimi. Przewiduje się sześć potencjalnych scenariuszy, które mogą się urzeczywistnić do 2040 roku. Trzy z nich zakładają różne poziomy fragmentacji UE.

O raporcie zatytułowanym „Strategiczna Perspektywa 2040” Federalnego Biura do spraw Sił Zbrojnych jako pierwszy napisał „Der Spiegel”. „Wyciek” – co ciekawe nastąpił tuż przed przełomowym spotkaniem przedstawicieli państw unijnych w sprawie obrony, które – jak się oczekuje – sprawi, że ponad połowa państw przystąpi do projektu mającego na celu zwiększenie współpracy unijnej w zakresie bezpieczeństwa i obrony, by  poprawić logistykę wojskową i zasoby oraz wszcząć wspólne projekty badawcze w zakresie opracowywania nowych i doskonalenia starych typów broni.

Raport został przyjęty w lutym tego roku. Ministerstwo twierdzi, że analiza zawiera „rzetelne prognozy”, ale odmówiło komentarza na temat jego treści.  

Trzy scenariusze przewidują pokojową przyszłość. Pozostałe zakładają mniejszą lub większą fragmentację UE, w tym całkowity rozpad wspólnoty, zahamowanie globalizacji i utratę konkurencyjności bloku europejskiego oraz wzrost rozbieżności między krajami Europy Wschodniej i Zachodniej.

Najgorszy scenariusz zatytułowany „Unia Europejska w rozpadzie i Niemcy w trybie reaktywnym” przewiduje rozpad EU w następstwie głosowania Wielkiej Brytanii o opuszczeniu bloku i narastającego eurosceptycyzmu, który ma mieć negatywny wpływ na globalizację.

„Koncepcja rozszerzenia Unii Europejskiej została w dużej mierze odrzucona.  Kolejne państwa opuściły blok” - czytamy w scenariuszu. I dalej: „Coraz bardziej chaotyczny, czasem chaotyczny i konfliktowy świat radykalnie zmienia środowisko polityki bezpieczeństwa dla Niemiec i Europy”.

Kolejne dwa scenariusze przewidują wzrost konfliktu między państwami wschodnio- i zachodnioeuropejskimi. Rosja nie jest bezpośrednio cytowana jako główny sprawca nieporozumień – tak twierdzi „Spiegel”.

W scenariuszu „Zachód kontra Wschód” przewiduje się, że wschodni członkowie UE planują wycofanie się z dalszej integracji, a niektóre kraje miałyby nawet  przystąpić do „bloku wschodniego”.

Scenariusz zatytułowany „Rywalizacja wielobiegunowa” przewiduje rozpad UE na kilka grup i rozwój rosyjskiego modelu „kapitalizmu państwowego” w krajach Europy Wschodniej.

Z jednej strony – jak komentuje CNS News - pewne elementy przewidywanych wydarzeń znajdują odzwierciedlone w dzisiejszym krajobrazie geopolitycznym. Wielka Brytania – jako pierwszy kraj – zdecydowała się opuścić UE. Po 12 latach negocjacji rozmowy akcesyjne z Turcją utknęły w martwym punkcie i są bliskie całkowitego anulowania. Istnieją też poważne nieporozumienia między rządami Polski i Węgier w ramach UE w sprawie schematu relokacji imigrantów.

Z  drugiej, podobny przeciek dokumentu NATO - znowu do „Spiegla” - miał miejsce pod koniec października i dotyczył konieczności zwiększenia oraz rozmieszczenia na wschodniej flance dwóch nowych grup bojowych po 2000 żołnierzy na wypadek ewentualnego konfliktu z Rosją.

W opublikowanym w środę raporcie przez Centrum na rzecz Reformy Europejskiej podkreślono, że Unia musi ciężko pracować, aby zachować atrakcyjność dla Europejczyków i że „potrzebne są nowe inicjatywy w celu poprawy zarządzania strefą euro, zapewnienia wzrostu gospodarczego, a także skuteczniejsza polityka zagraniczna i obronna”.

Dziennikarze niemieckiego magazynu, którzy zapoznali się z raportem, pominęli wszelkie szczegóły dotyczące tego, jak Niemcy zamierzają reagować w przypadku fragmentacji UE.

Źródło: cnsnews.com., spiegel.de

AS

Źródło : http://www.pch24.pl/wyciekl-tajny-raport--mowa-w-nim-o-rozpadzie-ue-i-walce-zachod---wschod-newsletter-188,56051,i.html#ixzz4y4DWrVaN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niemcy okradly całą Europę 

A teraz się panosza za zrabowane mienie w czasie wojny 

Makrela na polecenie sorosa  chce nam wciskać inżynierów i lekarzy aby nas rozbić

A pis ukraincow 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0