REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

BIESZCZADY W KRAKOWIE: „Święci z Bieszczadu” – wystawa prac Mariana i Stanisława Bergerów

KRAKÓW. 13 stycznia b.r. na krakowskim Kazimierzu otwarta  została wystawa prac bieszczadzkich rzeźbiarzy ludowych – Mariana i Stanisława Bergerów ze Smolnika nad Osławą. Bracia Bergerowie rzeźbią od kilkunastu lat, ale ta ekspozycja jest pierwszą w ich twórczości,

pomimo, że ich liczne prace trafiły już do wielu zakątków Polski, a także świata (m.in. USA, Niemiec, Nepalu).

„Święci z Bieszczadu”, bo taką nazwę nosi ekspozycja, prezentują w znacznej większości zbiór prac Mariana i Stanisława z ostatnich lat. Ich tematyka nawiązuje do bogatej tradycji materialnej i duchowej regionu, w którym mieszkają. Świątki, krzyże, anioły, ikony, a także bieszczadzkie duchy i biesy to główne wątki wystawy.

Zgromadzono na niej ponad 60 rzeźb i płaskorzeźb, które wypełniły klimatyczne wnętrze Galerii „Atelier” przy ul. Szerokiej 16 w Krakowie. Wernisaż zgromadził bardzo liczne grono miłośników bieszczadzkich klimatów, sztuki, muzyki i poezji, a drewnianym dziełom towarzyszyły recytowane wiersze Jerzego Harasymowicza i wspaniała muzyka sanockiego zespołu Orkiestra Jednej Góry Matragona (szkoda, że tylko z płyt).

Wystawa potrwa do M.B. Gromnicznej, czyli 2 lutego, a czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 19, a w soboty od 10 – 14. Wstęp wolny.

Organizatorem wystawy jest Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie, przy współpracy Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

Mieczysław Czytajło

19-01-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)