REKLAMA
REKLAMA

Kolektory słoneczne… i Słońce zapłaci za Ciebie rachunki !

Czy wiesz że słońce w ciągu zaledwie 15 min dostarcza do ziemi tyle energii ile nasza planeta zużywa przez cały rok ?! Słońce jest największym źródłem nieograniczonej, darmowej i czystej energii. Energię tą możemy wykorzystać do podgrzewania wody lub do produkcji prądu elektrycznego.

Urządzeniem pochłaniającym energie słoneczną i zamieniającym ją na ciepło jest kolektor słoneczny. Wykorzystanie energii słonecznej jest obecnie powszechnym, proekologicznym trendem w nowoczesnej technice grzewczej. Brak emisji szkodliwych substancji przede wszystkim CO2 – dwutlenku węgla przy produkcji ciepła, wpływa bezpośrednio na zmniejszenie zanieczyszczania atmosfery, a w konsekwencji na zahamowanie efektu cieplarnianego.
W Europie kolektory wykorzystujące energie słoneczną są stosowane z powodzeniem od wielu lat, zwłaszcza w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji a nawet i w krajach skandynawskich.
W Niemczech, gdzie jest podobny do Polski rozkład promieniowania słonecznego, rząd realizuje program pokrywania kolektorami miliona dachów poprzez dopłaty bezpośrednie do każdego m2 kolektora. Doświadczenie jakie posiadają kraje zachodnie pokazuje, że przy prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym systemie solarnym można zaoszczędzić rocznie nawet do 70 % wydatków na energię potrzebną do podgrzewania wody użytkowej .

Dotacje i kredyty:
Dużo się mówi na temat dotacji z Unii Europejskiej na ekologiczne inwestycje solarne.
W ramach tych programów właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dofinansowanie na zakup instalacji solarnych.

Warunkiem do uzyskania kredytu jest zakup zestawów solarnych w firmie mającej podpisaną umowę z Bankiem. A więc nie ma sensu finansować inwestycji ze środków własnych.
Na lokalnym rynku działają już firmy jak np. Solartime, które oprócz sprzedaży systemów solarnych pomagają w uzyskaniu kredytów lub dotacji.

W grupie kolektorów słonecznych możemy wyróżnić najbardziej popularne kolektory płaskie i kolektory próżniowe (tzw. rurowe). Wybór odpowiedniego typu kolektora powinien opierać się na indywidualnych potrzebach. Również bardzo istotny jest dobór odpowiedniej ilości kolektorów, zbyt duża liczba paneli słonecznych w stosunku do zapotrzebowania może spowodować nagły wzrost ciśnienia w układzie, tym samym awarię urządzeń. Do prawidłowego doboru zestawu solarnego potrzebny jest odpowiedni program komputerowy , który uwzględnia wszystkie istotne parametry.
Takie programy stosowane są w Niemczech już od 25 lat. Dlatego ważnym jest by nasz wykonawca dobierając nam kolektory, zbiornik czy grupę pompową korzystał z profesjonalnego programu obliczeniowego.

Parametrami na które należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie kolektorów są: sprawność kolektora , rodzaj zastosowanego absorbera oraz jego efektywna powierzchnia. Wysoka sprawność kolektora przy dużej powierzchni absorbera daje wysoki stopień pochłaniania promieniowania słonecznego wynoszący nawet do 95% .Warto jednak pamiętać że sam kolektor to nie wszystko. Nawet najlepszy kolektor słoneczny nie będzie mógł spełniać swojej funkcji w źle dobranej lub niewłaściwie wykonanej instalacji solarnej. Dlatego bardzo ważne jest aby zaopatrywać się w urządzenia najwyższej jakości znanych i cenionych producentów oraz korzystać z usług lokalnych instalatorów. W przypadku ewentualnych usterek serwisanci takiej firmy szybko rozwiążą problem.

W naszej strefie klimatycznej bardzo dobrze sprawdzają się instalacje grzewcze z kolektorami płaskimi. Dzięki swojej konstrukcji mogą być użyteczne przez cały rok. Wykorzystują zarówno promieniowanie bezpośrednie jak i rozproszone, kiedy niebo jest częściowo zachmurzone – czyli wczesną wiosną, jesienią i zimą.
To najstarszy i najczęściej stosowany typ kolektora na rynku . Dużo klientów wybiera je kierując się ich niższą ceną.

Kolektory te spełniają bardzo dobrze swoją funkcję – zwłaszcza w okresie letnim.
Wysokiej jakości kolektory próżniowe są dobrym rozwiązaniem, ale można też kupić dobrej jakości kolektory płaskie- przy porównywalnych osiągach do kolektorów próżniowych ,ich cena będzie znacznie niższa.

Jeżeli czynnikiem decydującym przy zakupie jest cena, lepiej jest kupić kolektory płaskie ze średniej lub wysokiej półki niż tanie kolektory próżniowe wątpliwej jakości.

Dzięki urządzeniom solarnym realnym stało się wykorzystanie promieniowania słonecznego w życiu codziennym jako darmowej energii. Produkowane współcześnie kolektory to pewne i trwałe inwestycje – najlepszym dowodem na to jest nawet 10-letni okres gwarancyjny. A jej zwrot może nastąpić już po 5 latach użytkowania. Przy ciągłym wzroście cen energii czas zwrotu takiej instalacji będzie się jeszcze zmniejszał. Po tym czasie mamy już tzw. darmową energię o minimalnych kosztach eksploatacji. A słońce nigdy nie wystawi nam rachunku!

Bardzo ciekawą propozycję dotyczącą kolektorów słonecznych ma dla swoich klientów firma Solartime, (ul. Rymanowska 52, 38-500 Sanok), oferująca najwyższej klasy systemy solarne. Firma wyręcza swoich klientów w uciążliwym załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem dotacji na kolektory słoneczne, zapewniając im kompleksową obsługę także w tym zakresie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.solartime.pl
lub pod numerami telefonu
13 46 46 120 lub 515 155 900


04-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook