REKLAMA
REKLAMA

„Bierzmy sprawy w swoje ręce!”

SANOK / PODKARPACIE. Od stycznia do marca 2013 roku młodzież Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku uczestniczyła w projekcie unijnym współfinansowanym przez Szwajcarię. Celem projektu było przygotowanie młodzieży do pełnienia roli lidera społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie jej udziału w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Pod koniec marca dwudziestu uczniów Zespołu Szkół Nr3 im. M. Beksińskiego i W. Lipińskiego w Sanoku otrzymało tytuł „Lidera społeczeństwa obywatelskiego”. Na finałowej debacie wieńczącej projekt mieliśmy zaszczyt gościć Starostę Powiatu Sanockiego – Pana Sebastiana Niżnika oraz przedstawiciela władz lokalnych – Pana Zdzisława Biegę – Sołtysa wsi Mrzygłód.

Głównym tematem debaty było „Budowanie dialogu społecznego – do czego mamy dążyć sami, a czego oczekiwać od innych”. Spotkanie młodzieży z przedstawicielami władz lokalnych poprowadziły koordynatorki projektu: Pani Stanisława Sady z ramienia Stowarzyszenia Odnowy Obszarów Wiejskich „Wieś i Europa” na terenie Małopolski i Podkarpacia oraz Pani Zofia Kozioł Prezes Stowarzyszenia Wspierania Informacji Społecznej i Rozwoju „Dedal”.

W trakcie spotkania Starosta Powiatu Sanockiego rozmawiał z młodzieżą na temat inwestycji i inicjatyw podejmowanych na naszym terenie, zachęcał uczniów do podejmowania działań młodzieżowych na terenie naszego powiatu. Wskazywał na możliwości zdobycia dofinansowania do działalności młodzieży m.in. z programu  unijnego„Młodzież w działaniu”.

Sołtys wsi Mrzygłód rozmawiał z  młodzieżą o podejmowaniu lokalnych inicjatyw w małych miasteczkach i na wsiach. Opowiadał o działaniach zrealizowanych na terenie jego wsi.

W projekcie „Wspieranie aktywności Młodzieży w Małopolsce i Podkarpaciu” wzięło udział 20-tu uczniów naszej szkoły. Przy doborze uczestników pomagali wychowawcy klas, którzy polecili osoby do udziału w zajęciach. Wybraliśmy uczniów – przedstawicieli klas drugich i trzecich (ZS Nr 3 w Sanoku). Młodzi ludzie, którzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, często pełnią już rolę liderów w społecznościach klasowych, działają na rzecz całej szkoły.

W trakcie zajęć realizowanych w ramach projektu nasi uczniowie doskonalili umiejętności interpersonalne, przygotowywali się do pełnienia roli przywódcy, lidera. Wypracowali wzór idealnego obywatela, mieszkańca środowiska lokalnego. Mówili o rodzajach dialogu między przedstawicielami władz i mieszkańcami, o tym, w jaki sposób można poprawić komunikację między władzami i mieszkańcami. Analizowali słabe i mocne strony środowiska, w którym żyją wypracowując szanse jego rozwoju. Uczyli się identyfikować potrzeby lokalne oraz zachęcać mieszkańców do udziału w życiu publicznym. Rozmawiali o tym, jakie korzyści dla wsi, gmin, miast wynikają z pozyskiwania funduszy unijnych.

Młodzież ma świeże, nowe spojrzenie na funkcjonowanie społeczności lokalnych, to przed nią leży szansa na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. To Ci młodzi ludzie w przyszłości będą liderami – sołtysami, wójtami i burmistrzami.

Dzisiaj najmłodszy sołtys – Dawid Banach (wieś Czerwone) ma 19 lat, w tym roku będzie zdawał maturę. Mamy nadzieję, że uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie, nie będą obawiali się przywództwa, że podejmą wyzwanie co najmniej  na rzecz społeczności lokalnej.  Być może ktoś z tej grupy będzie posłem, senatorem, być może burmistrzem. Wszystko przed nimi.

Warsztaty w ramach projektu „Wspieranie aktywności społecznej Młodzieży w Małopolsce i Podkarpaciu” – to dopiero początek drogi. Pozostaje tylko życzyć uczestnikom projektu powodzenia.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku uczestniczyli w projekcie unijnym współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pt. „Wspieranie aktywności Młodzieży w Małopolsce i Podkarpaciu”.

źródło: materiały nadesłane

09-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)