REKLAMA
REKLAMA

70. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa

SANOK / PODKARPACIE. 11 lipca 2013 r. o godz. 18.00 w Kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku zostanie odprawiona Msza Św. w intencji ofiar ludobójstwa, tysięcy Polaków, najczęściej bezbronnych dzieci, kobiet i starców, popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA

na dawnych Kresach Wschodnich oraz w Bieszczadach i na Ziemi Sanockiej w latach 1939 -1947.

„Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”…

Ewa Siemaszko – badacz stosunków polsko-ukraińskich pisze: „Podsumowując ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie dokonane przez OUN-UPA, konieczne jest wypunktowanie dwu jego najważniejszych atrybutów: pierwszy – powszechność okrucieństwa, którym sprawcy ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce z OUN-UPA poddawali swe polskie ofiary niezależnie od wieku i płci, a więc nawet dzieci, co uprawnia do specjalnego określenia tej zbrodni jako genocidium atrox, czyli ludobójstwo straszliwe, dzikie, okrutne (termin niedawno wprowadzony w nauce polskiej przez prof. R. Szawłowskiego); drugi – usuwanie cywilizacji, do której należały ofiary i którą wcześniej wprowadzały tam przez kilka wieków”.

10-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)