REKLAMA
REKLAMA

10-letni Maciej Czopor wystąpił w Mistrzostwach Świata! (ZDJĘCIA)

Maciej Czopor 10-letni szachista reprezentujący barwy klubu KS ,,Komunalni Sanok’’ aktualny Mistrz Polski Młodzików do lat 10 w szachach klasycznych a także wicemistrz Polski w szachach błyskawicznych wystąpił w dniach 18-30.09.2014r. w Mistrzostwach Świata juniorów

, które odbyły się w odległym o ponad 10 tys. kilometrów Durbanie w Republice Południowej Afryki.

Dla młodego sanoczanina był to pierwszy start w tak wielkiej imprezie. Ponad 2 tyś. osób z całego świata rywalizowało o tytuł najlepszego na Świecie. Maciek wystąpił w kategorii do lat 10, w której rywalizowało ponad 110 zawodników. Turniej zdominowali zawodnicy z Azji, którzy zdobyli najwięcej medali głownie z Chin, Indii, a także Amerykanie gdzie głównie w ich barwach grali Azjaci.

W pierwszych czterech rundach Maciek spisywał się bardzo dobrze. Wygrał z zawodnikami z Malawi, RPA i Indii doznając porażki z zawodnikiem z USA. Niestety później przyszły problemy z aklimatyzacją oraz ,,sędziami’’. Ogólnie młody szachista zdobył 6 pkt. na 11 możliwych ogólnie plasując się na 36 miejscu na Świecie.

Jak przebiegała rywalizacja mówi mama mistrza pani Iwona Czopor:
– Maciek świetnie sobie poradził jak na debiut w Mistrzostwach Świata. W kilku partiach niestety zabrakło trochę szczęścia a także ogrania, ponieważ trzeba powiedzieć, że dla większości startujących były to już 3 Mistrzostwa Świata, ponieważ startuję się już od wieku 8 lat. Sędziowanie także było na fatalnym poziomie. Zawodnicy z Chin, Indii czy USA mieli jeden cel: medal za wszelką cenę. Wszak powiedzieć, że polski zawodnik w kat. do lat 12 walczył o brązowy medal a sędziowie przyznali walkowera przeciwnikowi za niby ,,celowe przełączenie zegara’’. Ostatecznie skończył na 7 miejscu. Z wyniku Maćka jesteśmy zadowoleni zagrał na przyzwoitym poziomie a zdobyte doświadczenie oraz wrażenia z pobytu w RPA na pewno zostaną do końca życia.


Partnerem wyjazdu młodego szachisty był Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Chcielibyśmy wszystkim podziękować a głównie : firmie ,,Ciarko’’, ,,Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej’’, ,,firmie Automet’’, ,,Trans-Gaz Sanok’’, Niepubliczny Zakład opieki zdrowotnej’’, ,,SPGK Sanok’’, ,,firma Mors’’, ,,Stacja paliw ADAP’’, ,,Impexrur’’, ,,ELCOM’’ , firma ,,HERB Sanok’’, ,,SIGMA systemy osłonowe’’, ,,EAE Elektronik’’, ,,Pass-Pol’’, ,,Rejman’’, ,,Beta okna’’, ,,Testmer’’. A także wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjazdu: powiedzieli rodzice mistrza p. Iwona i Damian Czopor.  Już pod koniec grudnia młody szachista wystartuje w Mistrzostwach Europy seniorów w szachach szybkich i błyskawicznych.

Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

materiały nadesłane
foto: Iwona Czopor

03-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)