REKLAMA
REKLAMA

Kuzyn Zenona Konopki zagra w Sanoku. Nicolas Besch w Tychach (FILM)

24-letni obrońca Matthew Williams podpisał kontrakt z Ciarko PBS Bank. Umowa obowiązuje do końca sezonu 2014/2015 z możliwością jej przedłużenia. Kanadyjczyk jest kuzynem Zenona Konopki, jednego z czołowych enforcerów ligi NHL. Tymczasem, kontrakt z GKS-em Tychy podpisał Nicolas Besch.

Matthew Williams urodził się 1 sierpnia 1989 roku w kanadyjskim Kitchener, w stanie Ontario. Ma 183 cm wzrostu i waży 84 kg. Karierę rozpoczął w Powell River Kings (BCHL), a następnie w latach 2008-2010 reprezentował barwy Grande Prairie Storm. W pierwszym sezonie świętował mistrzostwo ligi AJHL. Ostatnie cztery sezony spędził na uniwersytecie w Niagarze w NCAA. W sumie rozegrał tam 128 meczów notując 8 goli i 34 asysty. W klasyfikacji +/- uzyskał +25. Po skończeniu uniwersytetu rozegrał końcówkę sezonu i play-offy w Brampton Beast w CHL.

Williams rozpoczął już staranie o polskie obywatelstwo i zgłosił akces gry w reprezentacji Polski w następnych latach.

Defensywny obrońca ma polskie pochodzenie. Jego kuzynem jest Zenon Konopka, znany z bójek w NHL. Matki obu zawodników są siostrami. Mama Zenona urodziła się w Polsce, zaś Matta w Kanadzie. Dziadkowie i pradziadkowie obu zawodników przyszli na świat na polskiej ziemi.

Sporo usłyszałem o moim nowym klubie. Wiem już, że Sanok to świetne miejsce dla mnie i jestem bardzo dumny z tego, że będę grał w kraju skąd pochodzi moja rodzina – mówi Matt Williams.

Zawodnik wynajął już adwokata, który pomoże mu uzyskać polski paszport. – Ponieważ babcia Pana Williamsa nabyła obywatelstwo kanadyjskie po 1951 roku, to nigdy nie utraciła obywatelstwa polskiego. W konsekwencji i w myśl ustawy o obywatelstwie polskim zarówno matka Pana Williamsa, jak i sam Pan Matthew Williams są obywatelami polskimi. Przewidujemy, iż procedura zostanie zakończona w terminie od 4 do 12 miesięcy – przekonuje kancelaria.

Ostatnio w środowisku hokejowym głośno zrobiło się o zmniejszeniu limitu cudzoziemców. – Uważam, że ta sprawa została już wyjaśniona na spotkaniu w Krakowie, podczas którego większość klubów opowiedziała się za opcją ośmiu obcokrajowców i bramkarzem liczonym za dwóch. Z tym ostatnim nie do końca się zgadzamy, ale uszanujemy zdanie większości – mówi Waldemar Bukowski, prezes Ciarko PBS Bank KH Sanok.

Jednak sytuacja z obcokrajowcami może wyglądać jeszcze inaczej. Jeżeli skutecznie nie zostanie powołana spółka ligi z wszystkimi klubami, która zaproponuje swoje regulaminy, to w przeciwnym razie zmuszeni będziemy do przystąpienia do rozgrywek tak, jak w poprzednim sezonie, pod patronatem PZHL, a tym samym zgodnie z regulaminami obowiązującymi w centrali hokejowej – dodaje Bukowski.

Tymczasem, wyjaśniła się hokejowa przyszłość francuskiego obrońcy Nicolasa Bescha, który ostatnio występował w Ciarko PBS Bank KH Sanok podpisał kontrakt w GKS Tychy. Zawodnik w barwach Sanoka rozegrał 37 spotkań zdobywając z Sanokiem Mistrzostwo Polski.

źródło: Ciarko PBS Bank KH Sanok

foto: sxc.hu

11-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)