REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY: Radny Maciej Drwięga pyta o optymalne wykorzystanie Areny Sanok

SANOK / PODKARPACIE. Radny Miasta Sanoka, Maciej Drwięga skierował do przewodniczącego Rady, interpelację w sprawie optymalnego wykorzystania hali Arena. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią.

Sanok, dnia 15.04.2014 r.

Przewodniczący
Rady Miasta w Sanoku
Jan Oklejewicz

Interpelacja radnego Macieja Drwięgi w sprawie: optymalnego wykorzystania hali Arena

Cztery dni temu; 11.04.2014 r. minęło dokładnie 8 lat od oficjalnego otwarcia w Sanoku hali Arena. To dobry moment na podzielenie się pewnymi refleksjami i postawienie kilku pytań. Od razu na wstępie zaznaczam, że ta interpelacja nie jest przeciwko; komukolwiek czy czemukolwiek, a wynika jedynie z troski i oczekiwań dużej grupy mieszkańców odnośnie optymalnego zagospodarowania i wykorzystania największego miejskiego obiektu widowiskowo – sportowego. Sanocka Arena wpisała się w panoramę miasta i jest jednym z jego wyróżniających się symboli wizualnych, a drużyna Ciarko PBS Bank KH Sanok, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski i dwukrotny Mistrz Polski jest głównym i godnym tego obiektu gospodarzem. I właśnie w takiej sytuacji warto się moim zdaniem zastanowić; czy nie naruszając warunków wypracowanych dla hokeja, nie można byłoby Areny wykorzystywać lepiej, otwierając ją przed tymi mieszkańcami, którzy niekoniecznie są kibicami tej najpopularniejszej w Sanoku dyscypliny sportowej. W związku z tym interesują mnie głównie 2 kwestie.

Po pierwsze, czy tzw. okres bezlodowy kiedy Arena nie funkcjonuje jako lodowisko tylko jako zwykła hala widowiskowo-sportowa, trwający co roku na przełomie wiosny i lata od 2 do 3 miesięcy nie mógłby być zaplanowany bardziej atrakcyjnie dla mieszkańców ? Dlaczego w tym czasie praktycznie nie organizuje się albo robi się w bardzo ograniczonym wymiarze imprezy sportowe uwzględniające inne dyscypliny czy koncerty muzyczne ? Przez 8 lat w Arenie odbyły się raptem 3 duże koncerty: Kombi, Maryli Rodowicz i Omegi – i od 5-ciu lat już ani jeden. Nie do końca przekonują mnie argumenty ekonomiczne, mówiące o tym, że w czasach bezpłatnych, plenerowych koncertów ciężko jest sprzedać imprezę biletowaną, jeżeli w pobliskim niespełna 4-tysięcznym Rymanowie w warunkach atrakcyjnego, ale jednak gastronomicznego lokalu w ostatnim okresie z powodzeniem organizowano występy takich wykonawców, popularnych w różnych grupach wiekowych jak Kamil Bednarek, Bajm czy zespół Kult. Wielu Sanoczan chcąc zobaczyć tych artystów musiało się pofatygować do Rymanowa, czy nie można było zorganizować tych koncertów w Arenie – jeżeli w małym Rymanowie były to imprezy opłacalne pod względem komercyjnym, to dlaczego w większym przecież Sanoku nie próbujemy tego robić od 2009 r. ?

I druga kwestia; wedle zapowiedzi pojawiających się bezpośrednio po otwarciu Areny pełną funkcjonalność hali miała gwarantować rozkładana na lód podłoga (dla przypomnienia proponuję np. lekturę Tygodnika Sanockiego Nr 17/18 z 2006 r.). Tzw. przezbrajanie hali na potrzeby dyscyplin innych niż lodowe bądź występów artystycznych miało zajmować ok. 12-tu godzin i należeć do obowiązków pracowników MOSiR-u. Jeżeli funkcjonowałoby to zgodnie z zapowiedziami to potrzeby hokeistów nie ograniczałyby w zupełności potrzeb innych dyscyplin sportowych nie tylko w tzw. okresie bezlodowym, ale na okrągło przez cały rok. A tym samym przykładowo: we wtorek można byłoby rozgrywać mecz hokejowy, w środę – mecz siatkówki, w sobotę pójść na koncert rockowy, a w niedzielę znowu zobaczyć hokeistów. I w tym miejscu musimy zadać proste, ale bardzo istotne pytanie: dlaczego tego nie robimy? Dlaczego nie korzystamy z rozkładanej podłogi?

Na koniec powtarzam; niniejsza interpelacja nie jest żadną próbą rozliczania przeszłości, ale zdecydowanie odnosi się do przyszłości – może proponowane dodatkowe wykorzystanie Areny (organizacja imprez sportowych innych niż mecze hokejowe, organizacja koncertów) pozwoliłoby pozyskać większe środki finansowe, pozwalające zmniejszyć koszty jej utrzymania.
Z całą pewnością natomiast zwiększyłoby atrakcyjność obiektu dla ogółu mieszkańców Sanoka i okolicznych miejscowości.

Proponuję merytoryczną dyskusję nad bardziej optymalnym wykorzystaniem naszej Areny także i po to, aby z jej projektu występującego przecież pod nazwą „Budowa hali widowiskowo – sportowej wraz z lodowiskiem” nie ostał się w realnej rzeczywistości jedynie ten ostatni element.

Radny Rady Miasta w Sanoku
Maciej Drwięga

14-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij