REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY: Radny Maciej Drwięga pyta o optymalne wykorzystanie Areny Sanok

SANOK / PODKARPACIE. Radny Miasta Sanoka, Maciej Drwięga skierował do przewodniczącego Rady, interpelację w sprawie optymalnego wykorzystania hali Arena. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią.

Sanok, dnia 15.04.2014 r.

Przewodniczący
Rady Miasta w Sanoku
Jan Oklejewicz

Interpelacja radnego Macieja Drwięgi w sprawie: optymalnego wykorzystania hali Arena

Cztery dni temu; 11.04.2014 r. minęło dokładnie 8 lat od oficjalnego otwarcia w Sanoku hali Arena. To dobry moment na podzielenie się pewnymi refleksjami i postawienie kilku pytań. Od razu na wstępie zaznaczam, że ta interpelacja nie jest przeciwko; komukolwiek czy czemukolwiek, a wynika jedynie z troski i oczekiwań dużej grupy mieszkańców odnośnie optymalnego zagospodarowania i wykorzystania największego miejskiego obiektu widowiskowo – sportowego. Sanocka Arena wpisała się w panoramę miasta i jest jednym z jego wyróżniających się symboli wizualnych, a drużyna Ciarko PBS Bank KH Sanok, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski i dwukrotny Mistrz Polski jest głównym i godnym tego obiektu gospodarzem. I właśnie w takiej sytuacji warto się moim zdaniem zastanowić; czy nie naruszając warunków wypracowanych dla hokeja, nie można byłoby Areny wykorzystywać lepiej, otwierając ją przed tymi mieszkańcami, którzy niekoniecznie są kibicami tej najpopularniejszej w Sanoku dyscypliny sportowej. W związku z tym interesują mnie głównie 2 kwestie.

Po pierwsze, czy tzw. okres bezlodowy kiedy Arena nie funkcjonuje jako lodowisko tylko jako zwykła hala widowiskowo-sportowa, trwający co roku na przełomie wiosny i lata od 2 do 3 miesięcy nie mógłby być zaplanowany bardziej atrakcyjnie dla mieszkańców ? Dlaczego w tym czasie praktycznie nie organizuje się albo robi się w bardzo ograniczonym wymiarze imprezy sportowe uwzględniające inne dyscypliny czy koncerty muzyczne ? Przez 8 lat w Arenie odbyły się raptem 3 duże koncerty: Kombi, Maryli Rodowicz i Omegi – i od 5-ciu lat już ani jeden. Nie do końca przekonują mnie argumenty ekonomiczne, mówiące o tym, że w czasach bezpłatnych, plenerowych koncertów ciężko jest sprzedać imprezę biletowaną, jeżeli w pobliskim niespełna 4-tysięcznym Rymanowie w warunkach atrakcyjnego, ale jednak gastronomicznego lokalu w ostatnim okresie z powodzeniem organizowano występy takich wykonawców, popularnych w różnych grupach wiekowych jak Kamil Bednarek, Bajm czy zespół Kult. Wielu Sanoczan chcąc zobaczyć tych artystów musiało się pofatygować do Rymanowa, czy nie można było zorganizować tych koncertów w Arenie – jeżeli w małym Rymanowie były to imprezy opłacalne pod względem komercyjnym, to dlaczego w większym przecież Sanoku nie próbujemy tego robić od 2009 r. ?

I druga kwestia; wedle zapowiedzi pojawiających się bezpośrednio po otwarciu Areny pełną funkcjonalność hali miała gwarantować rozkładana na lód podłoga (dla przypomnienia proponuję np. lekturę Tygodnika Sanockiego Nr 17/18 z 2006 r.). Tzw. przezbrajanie hali na potrzeby dyscyplin innych niż lodowe bądź występów artystycznych miało zajmować ok. 12-tu godzin i należeć do obowiązków pracowników MOSiR-u. Jeżeli funkcjonowałoby to zgodnie z zapowiedziami to potrzeby hokeistów nie ograniczałyby w zupełności potrzeb innych dyscyplin sportowych nie tylko w tzw. okresie bezlodowym, ale na okrągło przez cały rok. A tym samym przykładowo: we wtorek można byłoby rozgrywać mecz hokejowy, w środę – mecz siatkówki, w sobotę pójść na koncert rockowy, a w niedzielę znowu zobaczyć hokeistów. I w tym miejscu musimy zadać proste, ale bardzo istotne pytanie: dlaczego tego nie robimy? Dlaczego nie korzystamy z rozkładanej podłogi?

Na koniec powtarzam; niniejsza interpelacja nie jest żadną próbą rozliczania przeszłości, ale zdecydowanie odnosi się do przyszłości – może proponowane dodatkowe wykorzystanie Areny (organizacja imprez sportowych innych niż mecze hokejowe, organizacja koncertów) pozwoliłoby pozyskać większe środki finansowe, pozwalające zmniejszyć koszty jej utrzymania.
Z całą pewnością natomiast zwiększyłoby atrakcyjność obiektu dla ogółu mieszkańców Sanoka i okolicznych miejscowości.

Proponuję merytoryczną dyskusję nad bardziej optymalnym wykorzystaniem naszej Areny także i po to, aby z jej projektu występującego przecież pod nazwą „Budowa hali widowiskowo – sportowej wraz z lodowiskiem” nie ostał się w realnej rzeczywistości jedynie ten ostatni element.

Radny Rady Miasta w Sanoku
Maciej Drwięga

14-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)