REKLAMA
REKLAMA

LESKO: 100 zł i 2 pkt karne za 200 metrów jazdy bez włączonych świateł. „Panowie policjanci nie mieli zamiaru udzielić pouczenia.”

LESKO / PODKARPACIE. Wypoczywający w Polańczyku turyści są zdegustowani zachowaniem policjantów. – Czy tak powinno się tworzyć wizerunek Gminy Fair Play? – pytają.

25 lipca popołudniu małżeństwo z województwa lubuskiego zostało zatrzymane po przejechaniu 200 metrów, bez włączonych świateł. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu parkingu przy siedzibie powiatu w Lesku.

Dla nas 60-latków taka kwota, to naprawdę dużo –  dodają. – Na wizerunek Policji przyjaznej trzeba zapracować. Brak dialogu między kierowcą, a policjantem nie jest według nich najlepszym sposobem na znalezienie optymalnej kary za przewinienia. Dlaczego policjanci w tym przypadku nie rozważyli właśnie pouczenia?

Decyzję o zastosowaniu mandatu wydaje policjant pełniący służbę. Widocznie w tej sytuacji uznał, że jest to najlepszy z możliwych środków – komentuje naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w Lesku, aspirant sztabowy Jacek Pączek.

Ta decyzja zależy tylko od policjanta. Na wydanie mandatu składa się wiele czynników, z których najważniejszym jest rodzaj wykroczenia. Jeśli policjant uzna za stosowne, może użyć tylko i wyłącznie pouczenia. Podstawę takiej decyzji stanowi wówczas art. 41 Kodeksu Wykroczeń: „W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.”  Kierowca mający wątpliwości dotyczące swojego przewinienia może odmówić przyjęcia mandatu i jest o tym informowany w momencie jego wydawania. Wtedy sporządzana jest notatka urzędowa i sprawa jest kierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie – dodaje  sierżant sztabowy Izabela Rowińska-Ciępiel z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku.

lutowiska

foto: archiwum KPP Lesko

Red.

27-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)