REKLAMA
REKLAMA

Będzie cieplej i taniej. Remonty w MOSiRze i placówkach oświatowych (FILM)

Będzie cieplej i taniej. Remonty w MOSiRze i placówkach oświatowych (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Przedszkole Samorządowe nr 3, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz budynek domu sportowca MOSiR jeszcze w tym roku doczekają się gruntownych zmian. Obiekty będą docieplone oraz zostaną wymienione wszystkie okna i drzwi.

Dodatkowo w domu sportowca rozbudowana zostanie instalacja przygotowująca ciepłą wodę o pompę ciepła  i budowę układu ogniw fotowoltaicznych. W placówkach oświaty będzie wymieniona instalacja centralnego ogrzewania oraz ocieplone zostaną stropodachy.

Gmina Miasta Sanoka rozpoczęła realizację projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Sanoku” dofinansowanego z funduszy pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG 2009 – 2014.

Przedsięwzięcie obejmuje termomodernizację: budynku Domu Spotowca MOSiR. W ramach prac wykonane zostanie docieplenie ścian zewnetrznych, wymiana okien i drzwi, wymiana przeszkleń, rozbudowa instalacji przygotowującej ciepłą wodę użytkową o pompę ciepła o mocy grzewczej 56,1 kW oraz budowa ukladu ogniw fotowoltaicznych składających się z 241 paneli o mocy 48kW, Szkoły Podstawowej nr 1. W ramach prac przewidywane jest wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych, stropu nad szkołą i salą gimnastyczną, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę istanlacji c.o. Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 3. Prace przewidziane na obiekcie obejmują docieplenie ścian, docieplenie stropodachu oraz stropu nad łącznikiem, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę instalacji c.o.

Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków objętych projektem oraz wzrost produkcji energii pochodzących ze źródeł odnawialnych.

Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii cieplnej, a co za tym idzie redukcji emitowanych zanieczyszczeń. Przewiduje się, że roczna emisja CO2 do atmosfery zmniejszy się o 809,39 Mg/rok. Przewidywana produkcja energii ze źródeł odnawialnych to 47,507 MWh/rok. Energia elektryczna pozyskana z ogniw fotowoltaicznych będzie wykorzystywana do oświetlenia budynku Dom Sportowca oraz do zasilania pompy ciepła. Natomiast energia pozyskana z pompy ciepła będzie wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej w Domu Sportowca.

Realizacja projektu nie tylko zmniejszy straty ciepła i obniży koszty ogrzewania, ale również poprawi warunki użytkowania obiektów.

25-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)