REKLAMA
PSP STALNEY
REKLAMA

BIESZCZADY: Gwiazdy na wyciągnięcie ręki. Wyjątkowe obserwatorium astronomiczne rośnie na Otrycie (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. O prawdziwie czystym niebie w Bieszczadach słyszymy nie od dziś. Każdy, kto choć raz spędził w Bieszczadach noc pod gwiazdami, wie o czym mowa. Niebawem na Otrycie powstanie jeden z najwyżej położonych obserwatorium.

Pomysł zrodził się w głowach członków Stowarzyszenia ,,Klub Otrycki” oraz inicjatora Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady jesienią, 2013 roku.

Siedząc w Chacie Socjologa pomyśleliśmy, że warto wykorzystać to, że nie ma u nas żadnego światła widocznego gołym okiem, nie ma porannych i wieczornych mgieł unoszących się nad Sanem. Otryt jest bardzo wysoko położony i nie należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który na takie inwestycje nie pozwala – opowiada Józef Lisowski, opiekun projektu. – Postanowiliśmy wtedy, że spróbujemy zrobić coś, co pozwoli nam rozwinąć to miejsce.

I tak, po czasochłonnym wykonaniu projektu obiektu, z dala od cywilizacji, bez prądu i wystarczająco dobrej drogi do budowy takich inwestycji, na Otrycie powstaje właśnie obserwatorium astronomiczne. Od czerwca b.r. w ogólnopolskiej akcji serwisu Polak Potrafi zbierane są fundusze na budowę inwestycji.

W ramach projektu chcieliśmy zebrać 22,5 tysiąca na zakup materiałów budowlanych, teleskopu i optyki, a pozostałą kwotę wraz z zebraną już nadwyżką, chcemy przeznaczyć na profesjonalne kursy i szkolenia astronomiczne dla uczniów lokalnych szkół – mówi Józef Lisowski. – Z obserwatorium korzystać będą mogli wszyscy, nie tylko profesjonaliści. Sterowany automatycznie teleskop z wbudowanym komputerem nakręca tubę teleskopu i będzie podążał za nim wraz z ruchem ziemi – wyjaśnia koordynator.

Od 18 lipca pod Chatą Socjologa trwa obóz budowlany. Na placu budowy powstały już fundamenty, ułożone zostały bele konstrukcyjne. Dziś na plac budowy wjadą złącza do drewna i rozpocznie się budowa budynku.

A tak wygląda praca dzień po dniu:

17 lipca: Przyjechała stopa fundamentowa pod teleskop! Zaraz wjeżdżamy na Górę!

18 lipca: Upał straszny, 34 st w cieniu. Jedna ekipa robi transporty, druga kopie doły na słupki fundamentowe. Jacek i Julo pilnują całokształtu. Budujemy pełną parą! Sił do pracy trzeba, przybywajcie!

19 lipca:
– godz. 11.38: Walczymy od samego rana. Jest z nami Maras, pierwszy Gospodarz odbudowanej Chaty. Z Teksasu przyjechał Rich, który z Iwanem wieszał wiechę na odbudowanej Chacie. Zapraszamy, przyjedź i dołącz do nas!

godz. 13.27: Zalewamy słupki fundamentowe!

20 lipca: NA (ledwo) ŻYWO: po nocnej burzy pracowity dzień. Jedna ekipa na zakupach, transport belek nośnych zrobiony, fundament pod teleskop stoi. Czas na obiad :)

PS: Ekipa zakładająca podłogę w łazience wciąż przy pracy. Wszystkie pracowite ręce mile widziane

21 lipca: Belki zaimpregnowane, słupki wypoziomowane. Jeszcze dziś mają dotrzeć do Chaty złącza do drewna. Pozwoli nam to na montaż szyn, po których będzie jeździł budynek obserwatorium. W międzyczasie opalamy deski na taras :)

PS: Podłoga w łazience położona :)

 

foto: facebook/Otryt – Chata Socjologa

22-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)