REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzkie wilki walczą o hierarchię. Są już pierwsze ofiary (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. „Domniemaną przyczyną śmierci było zagryzienie przez inne wilki” – napisał w protokole lekarz weterynarii Rafał Ałabisz po dokonaniu oględzin zwłok młodej samicy wilka

znalezionej w lasach nad Teleśnicą w leśnictwie Łobozew (Nadl. Ustrzyki Dolne).

Na zamarznięte zwłoki wadery natrafił leśniczy w trakcie obchodu, ale szczegółowe oględziny były możliwe dopiero po ich przewiezieniu do ciepłego pomieszczenia i rozmrożeniu. Okazało się, że 3-letnia wilczyca miała liczne rany gryzione, zadane przez pobratymców. Zwłoki zwierzęcia z uwagi na wysoki stopień uszkodzeń zostały przekazane do utylizacji.

article

Zagryziona wadera. Fot. J. Polityński

W lutym u wilków trwa cieczka, w trakcie której wataha ustala hierarchę wśród swych członków. Ponieważ w rozrodzie uczestniczy tylko dominująca para, ewentualna konkurencja jest bezwzględnie ze stada usuwana.

Wydarzenie miało miejsce 2 lutego, a więc w święto Matki Boskiej Gromnicznej, która w ludowej tradycji jest opiekunką wilków, ale też chroni ludzkie osady przed ich atakami. Legendy z tym związane utrwalone zostały również w literaturze i sztuce.  Bardzo znany jest obraz Piotra Stachiewicza – „Matka Boska Gromniczna”, przedstawiający Maryję z gromnicą w dłoni, odpędzającą wilki od ludzkich domostw.

article3Matka Boska od wilków – obraz we wnęce leśnej kapliczki w Uluczu

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: RDLP w Krośnie

05-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)