REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzkie wilki walczą o hierarchię. Są już pierwsze ofiary (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. „Domniemaną przyczyną śmierci było zagryzienie przez inne wilki” – napisał w protokole lekarz weterynarii Rafał Ałabisz po dokonaniu oględzin zwłok młodej samicy wilka

znalezionej w lasach nad Teleśnicą w leśnictwie Łobozew (Nadl. Ustrzyki Dolne).

Na zamarznięte zwłoki wadery natrafił leśniczy w trakcie obchodu, ale szczegółowe oględziny były możliwe dopiero po ich przewiezieniu do ciepłego pomieszczenia i rozmrożeniu. Okazało się, że 3-letnia wilczyca miała liczne rany gryzione, zadane przez pobratymców. Zwłoki zwierzęcia z uwagi na wysoki stopień uszkodzeń zostały przekazane do utylizacji.

article

Zagryziona wadera. Fot. J. Polityński

W lutym u wilków trwa cieczka, w trakcie której wataha ustala hierarchę wśród swych członków. Ponieważ w rozrodzie uczestniczy tylko dominująca para, ewentualna konkurencja jest bezwzględnie ze stada usuwana.

Wydarzenie miało miejsce 2 lutego, a więc w święto Matki Boskiej Gromnicznej, która w ludowej tradycji jest opiekunką wilków, ale też chroni ludzkie osady przed ich atakami. Legendy z tym związane utrwalone zostały również w literaturze i sztuce.  Bardzo znany jest obraz Piotra Stachiewicza – „Matka Boska Gromniczna”, przedstawiający Maryję z gromnicą w dłoni, odpędzającą wilki od ludzkich domostw.

article3Matka Boska od wilków – obraz we wnęce leśnej kapliczki w Uluczu

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: RDLP w Krośnie

05-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)