REKLAMA
REKLAMA

,,Brakuje nam ich dziś i będzie brakować w przyszłości”. W Rzeszowie odsłonięto pomnik smoleński (VIDEO, ZDJĘCIA)

,,Brakuje nam ich dziś i będzie brakować w przyszłości”. W Rzeszowie odsłonięto pomnik smoleński (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Rzeszowie przed urzędem marszałkowskim został odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Są na nim nazwiska pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz osób związanych z Podkarpaciem. W uroczystości wziął udział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Głównymi gośćmi byli przedstawiciele rodzin smoleńskich. Wśród uczestników znaleźli się także wiceministrowie Jerzy Kwieciński, Aleksander Bobko i Adam Hamryszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, parlamentarzyści, reprezentanci służb mundurowych na czele z dowódcą 21. Brygrady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Zenonem Brzuszko i szefem WSzW płk. Zbigniewem Winiarskim oraz przedstawiciele duchowieństwa, organizacji kombatanckich, samorządów z Podkarpacia i sąsiednich województw. Gospodarzem uroczystości był marszałek Władysław Ortyl, który wraz z członkami zarządu oraz Przewodniczącym Sejmiku Jerzym Borczem reprezentowali samorząd województwa podkarpackiego.

Pomnik, który został uroczyście odsłonięty 13 grudnia 2015 roku,  poświęcony jest pamięci 9 osób szczególnie zasłużonych dla Podkarpacia.

KUCHCINSKI

Znalazły się na nim nazwiska pary prezydenckiej: Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony Marii Kaczyńskiej, która w lutym 2010 roku w urzędzie marszałkowskim, podczas uroczystości „Przywracanie pamięci” wręczała krzyże komandorskie mieszkańcom Podkarpacia, za ratowanie Żydów od zagłady. Są również nazwiska ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Grażyny Gęsickiej –  Minister Rozwoju regionalnego w rządzie PiS, poseł na Sejm RP z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego, pochodzącego z powiatu jasielskiego senatora RP Stanisława Zająca – Wicemarszałka Sejmu i radnego Województwa Podkarpackiego, związanego z powiatem mieleckim Leszka Deptuły, posła PSL, Marszałka Województwa Podkarpackiego. Są też nazwiska pochodzących z powiatu jarosławskiego Janiny Fetlińskiej – senator PiS VI i VII kadencji oraz gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego, Dowódcy Garnizonu Warszawa. Jest też pochodzący z powiatu kolbuszowskiego gen. broni Bronisław Kwiatkowski, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystości głos zabrał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który oczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego:

Wszyscy, którzy zginęli, których tu czcimy, odeszli w pełni sił . Brakuje nam ich dziś i będzie brakować w przyszłości. Nie możemy tego zmienić , ale możemy uwiecznić ich pamięć, tak aby pozostała trwała także w kolejnych pokoleniach – napisał do uczestników uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński również mówił o tym, że pamięć o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku jest bardzo ważna, dodał również:

Nie wszystkie okoliczności katastrofy smoleńskiej zostały do dzisiaj wyjaśnione i to jest nasze zadanie: wyjaśnić całą prawdę o katastrofie smoleńskiej – powiedział marszałek M. Kuchciński.

List do uczestników uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika skierował także Prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go marszałek Władysław Ortyl.

Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy zainicjowali budowę pomnika i przyczynili się do jego urzeczywistnienia. Jestem przekonany, że będzie on stanowił ważne miejsce we współczesnej i duchowej przestrzeni miasta i całego Podkarpacia – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Marszałek Władysław Ortyl mówił z kolei o dokonaniach wszystkich osób, których nazwiska pojawiły się na pomniku.

Ten pomnik jest wyrazem naszego hołdu i wdzięczności za ich dokonania, dowodem pamięci, a zarazem przestrogą, aby w przyszłości do takich katastrof nie dochodziło, aby bezpieczeństwo osób najważniejszych w kraju było priorytetem – powiedział marszałek W. Ortyl.

Głos zabrał także wiceminister Jerzy Kwieciński:

Musimy pamiętać o ofiarach katastrofy, która nie miała precedensu w historii świata i która miała olbrzymie znaczenie dla naszego kraju. Na pewno dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu, na innym etapie rozwoju, gdyby tej katastrofy nie było – mówił wiceminister Jerzy Kwieciński.

W imieniu rodzin smoleńskich głos zabrała Senator RP Alicja Zając.

My będziemy zawsze pamiętać o tych, którzy odeszli, o tych którzy tak wiele dla nas znaczyli za życia, ale i po śmierci, którzy otaczają nas nadzwyczajną opieką, co wielokrotnie mieliśmy okazję odczuwać – mówiła Senator RP Alicja Zając.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin smoleńskich: Senator RP Alicja Zając, Klara Gęsicka, Joanna Krasowska-Deptuła i Bartosz Fetliński. Poświęcenia dokonał ks. Stanisław Mac.

Po odsłonięciu i poświęceniu pod pomnikiem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Wyjątkową chwilą było zapalenie zniczy i ustawienie ich pod sztalugami ze zdjęciami ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy zostali upamiętnieni na pomniku.

Odlew pomnika z brązu przygotowała Pracownia Rzeźby FORMA z Krakowa według projektu rzeźbiarza prof. Karola Badyny. Prof. K. Badyna jest absolwentem i pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, w swoim dorobku artystycznym posiada wiele realizacji pomnikowych, w tym m.in. w Nowym Jorku w siedzibie ONZ, gdzie zrealizował pomnik A. Rubinsteina, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie – pomnik Jana Karskiego i jego replikę w Tel Awiwie.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Zdjęcia: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

14-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)