REKLAMA
REKLAMA

But ,,Królowej Sonki” oraz dzban nieznanego pochodzenia. ,,Historie w ziemi zapisane” na sanockim Zamku (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanockie Muzeum Historyczne może poszczycić się niezwykłymi znaleziskami. Dziś otworzona została pierwsza stała ekspozycja. Eksponaty najczęściej są przypadkowe – odkryte podczas codziennych prac oraz niezwykle cenne.

,,Historie w ziemi zapisane” to tytuł wystawy udostępnionej dla zwiedzających w sanockim Muzeum Historycznym. Jej twórcami są Maria Zielińska oraz Piotr Kotowicz. Zaprezentowana została w najstarszej części Zamku i jak mówi sam Dyrektor Muzeum, Wiesław Banach:
Uroda wnętrza jest dopełnieniem całości ekspozycji. – I zapewnia – Kolejne ekspozycje przed nami, jednak wszystko wymaga czasu i pieniędzy.

Dzisiejsze spotkanie inaugurujące wystawę rozpoczęło się od wykładu Piotra Kotowicza, który przedstawił nie tylko historię wystawy, ale także dzieje sanockiej archeologii.
Długo zastanawialiśmy się, jaki nadać tytuł wystawie. Każdy przedmiot ma swoją historię, dlatego wydaje nam się, że tytuł tej wystawy wpisuje się w nią doskonale. Archeologia jest nauką trudną, ale przynoszącą ogromną radość i wielkie emocje. Wydobywana jest historia danego miejsca. Wykopaliska pozwoliły nam odkryć historie z pozoru znane. W zbiorach naszej wystawy znajdują się eksponaty jeszcze z czasów celtyckich. Jest tam także dzban, którego genezy nie znamy do tej pory. Wysłaliśmy sporo maili do wielu zagranicznych profesorów. Historia przedmiotu nadal pozostaje zagadką.

Jednym z eksponatów wystawy jest także but – nazwany przez pracowników Muzeum – butem Królowej Sonki, o którym już wcześniej pisaliśmy TUTAJ.

Wystawę podziwiać można w godzinach pracy Muzeum:
– pon. 8:00 – 12:00
– pozostałe dni tygodnia 9:00 – 17:00.

My dziś pokażemy Państwu część eksponatów uwiecznionych na zdjęciach. Warto je jednak zobaczyć na żywo.

27-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)