REKLAMA
REKLAMA

CITES w tabletkach

MEDYKA / PODKARPACIE. Tabletki zawierające w swoim składzie ekstrakt z chronionego pławikonika morskiego (HIPPOCAMPUS CORONATUS) usiłowała przemycić obywatelka Ukrainy. Przemyt udaremnili celnicy z Medyki.

Dzisiaj (2 bm.) na pieszym przejściu granicznym w Medyce do kontroli celnej zgłosiła się obywatelka Ukrainy. Zadeklarowała ona Służbie Celnej, że nie posiada żadnych towarów, które podlegają zgłoszeniu. Celnicy sprawdzili bagaż kobiety, w którym jak się okazało znajdowały się 2 opakowania tabletek (po 100 sztuk w każdym) o nazwie Golden Seahorse. Tabletki zawierały w swoim składzie ekstrakt z chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej* (CITES) pławikonika koroniastego. Kobieta nie posiadała stosownego zezwolenia na podstawie którego mogłaby legalnie przewieźć tabletki przez granicę. Funkcjonariusze Służby Celnej zabezpieczyli medykamenty do dalszego postępowania a obywatelka Ukrainy poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

*Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane np. tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej.

źródło: IC w Przemyślu

02-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)