REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZARSZYN: Kara za zdewastowanie rzeźby w Jaćmierzu. ,,Sprawa miała wysoki priorytet”

JAĆMIERZ / PODKARPACIE. Policjanci z Posterunku Policji w Besku ustalili i zatrzymali młodych mężczyzn odpowiedzialnych za zdewastowanie rzeźby przedstawiającej babę i chłopa na jaćmierskim rynku.

Do zdarzenia doszło w sierpniu 2015 roku. Dwóch mieszkańców gminy Zarszyn i młodzi mieszkańcy gminy Haczów za swoje przewinienia odpowiedzą karnie.

Pierwszy incydent miał miejsce w nocy 1 sierpnia 2015 r. Wandale uszkodzili drewnianą rzeźbę, wyłamując kończyny i przewracając ją. Sołectwo Jaćmierza na własny koszt naprawiło pomnik. 18 sierpnia 2015 r. po raz kolejny rzeźba została zniszczona przez wandali.

Dla policjantów z Beska sprawa miała wysoki priorytet. Zniszczona rzeźba stanowiła wizytówkę Jaćmierza. Jej wykonanie pochłonęło wiele pracy, a koszty postawienia pomnika ponieśli mieszkańcy wsi.

Praca policjantów doprowadziła do ustalenia wandali, a zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie im zarzutów o zniszczenie mienia. Sprawcami pierwszej dewastacji okazali się trzej młodzi mężczyźni, dwóch z nich to mieszkańcy gminy Zarszyn, a trzeci pochodzi z sąsiedniej gminy Haczów (powiat brzozowski). Mężczyźni przyznali się do zniszczenia rzeźb. Jak wyjaśnili, działali pod wpływem alkoholu.

W ubiegłym tygodniu prokurator wniósł w ich sprawie akt oskarżenia, żądając dla każdego z nich kary 8 miesięcy ograniczenia wolności i zobowiązując ich do naprawienia wyrządzonej szkody poprzez wpłacenie 2000 zł sołectwu Jaćmierza.

Policjanci z Beska ustalili także sprawców kolejnego zniszczenia rzeźby. Byli to młodzi mieszkańcy gminy Haczów.

1939049631

źródło: KPP Sanok

01-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)