REKLAMA
REKLAMA

Kolejna lekcja historii dla osadzonych (ZDJĘCIA)

ŁUPKÓW / PODKARPACIE. Osadzeni z ZK w Łupkowie poznają historię Auschwitz. Porozumienie o współpracy w dziedzinie edukacji obywatelskiej skazanych zawarły Muzeum Auschwitz i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie. Jest adresowane zarówno do funkcjonariuszy Służby Więziennej, jak i do osób pozbawionych wolności.

To już szósty rok realizacji projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” w polskich jednostkach penitencjarnych. Wszystkie jego edycje objęły już w sumie kilkanaście tysięcy osadzonych z terenu okręgu krakowskiego, śląskiego oraz warszawskiego Służby Więziennej. Program posiada charakter edukacyjny i ukazuje w sposób wyrazisty granicę pomiędzy funkcjonowaniem państwa totalitarnego i demokratycznego, pomiędzy bezprawiem, a państwem prawa. Drugim jego wyraźnym walorem jest to, że uwrażliwia na tragiczną sytuację człowieka prześladowanego oraz wskazuje na potrzebę obrony jego bezwarunkowego prawa do życia oraz do godności, jako wartości kardynalnych. Jego ogólna idea – edukacja obywatelska, wpisuje się w podstawowy cel wykonania kary, czyli wzbudzanie w skazanych woli współdziałania w kształtowaniu ich społecznie pożądanych postaw. Nauczanie w procesie wychowawczym, realizowanym w zakładach karnych o historii obozu koncentracyjnego w Auschwitz oraz o tym, czego dokonała tam zbrodnicza, rasistowska ideologia narodowego socjalizmu, służy przede wszystkim kultywowaniu pamięci o istotach ludzkich które tam cierpiały i ginęły, a także przestrzega przed tym, do czego może prowadzić pogarda i nienawiść do drugiego człowieka oraz bierna akceptacji zła.

Przygotowaniu do realizacji w ZK w Łupkowie projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” służyło uczestnictwo dyrektora jednostki, kierownika działu penitencjarnego oraz dwóch wychowawców w seminariach w oświęcimskim muzeum, zorganizowanych dla funkcjonariuszy z jednostek penitencjarnych Okręgu Rzeszowskiego SW. Seminaria te, prowadzone na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz przygotowały ich do dalszych działań resocjalizacyjnych, prowadzonych już z osadzonymi na terenie podkarpackich zakładów karnych, gdzie pełnią role koordynatorów edukacji obywatelskiej. Muzeum zaopatrzyło wychowawców w pakiety książek, prezentacje multimedialne oraz filmy dokumentalne. W oparciu o te materiały, przeszkoleni edukatorzy spośród kadry penitencjarnej tutejszej jednostki przygotowali odpowiednie programy readaptacji społecznej, zajęcia kulturalno-oświatowe, historyczne, plastyczne, literackie itp., które aktualnie realizują wśród więźniów. Skazani z Zakładu Karnego w Łupkowie oraz z podległego Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu w ubiegłym tygodniu w ramach realizacji programu resocjalizacyjnego „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” zapoznali się już z wstrząsającą w swojej wymowie wystawą „Konzentrationslager Auschwitz – Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci”, a także z poruszającymi filmami pt. „The Liberation of Auschwitz” (Wyzwolenie Auschwitz), „Silent Witnesses” (Milczący świadkowie) oraz „Auschwitz”, po obejrzeniu których wzięli udział w dyskusji, co ludzkość powinna uczynić, aby nie dopuścić do podobnej tragedii, jaką było masowe ludobójstwo z czasów II wojny światowej.

Zobacz także: Historia jest nauczycielką życia. Także w Zakładzie Karnym (ZDJĘCIA)

tekst i zdjęcia: mjr Henryk Antoniewicz,
oficer prasowy ZK w Łupkowie
źródło: ZK w Łupkowie

28-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)