REKLAMA
REKLAMA

Kremy z chronionych pijawek lekarskich zatrzymane na granicy

22 stycznia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krościenku prowadząc kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, ujawnili przy obywatelce Ukrainy tubki kremu zawierające ekstrakty z pijawki lekarskiej.

51 – letnia Ukrainka została wylegitymowana przez patrol Straży Granicznej w miejscowości Ustrzyki Dolne. Kobieta przyznała się, że posiada kilka tubek maści zawierającej ekstrakt z pijawki lekarskiej.

W Polsce pijawka lekarska jest objęta ochroną gatunkową od 1995 roku.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97 z dnia 09.12.1996 roku w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (zał. B) przewóz przez granicę państwową bez odpowiedniego zezwolenia,  kosmetyków zawierających wyciąg z pijawek lekarskich jest zakazany. Przewożenie przez granicę Unii Europejskiej okazów gatunku podlegającego ochronie stanowi przestępstwo również na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia o ochronie przyrody.

Ukrainka powiedziała, że kremy przywiozła z Ukrainy dla znajomego Polaka. Grozi jej za to odpowiedzialność karna – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

11725

BOSG

26-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)