REKLAMA
REKLAMA

Kremy z chronionych pijawek lekarskich zatrzymane na granicy

22 stycznia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krościenku prowadząc kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, ujawnili przy obywatelce Ukrainy tubki kremu zawierające ekstrakty z pijawki lekarskiej.

51 – letnia Ukrainka została wylegitymowana przez patrol Straży Granicznej w miejscowości Ustrzyki Dolne. Kobieta przyznała się, że posiada kilka tubek maści zawierającej ekstrakt z pijawki lekarskiej.

W Polsce pijawka lekarska jest objęta ochroną gatunkową od 1995 roku.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97 z dnia 09.12.1996 roku w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (zał. B) przewóz przez granicę państwową bez odpowiedniego zezwolenia,  kosmetyków zawierających wyciąg z pijawek lekarskich jest zakazany. Przewożenie przez granicę Unii Europejskiej okazów gatunku podlegającego ochronie stanowi przestępstwo również na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia o ochronie przyrody.

Ukrainka powiedziała, że kremy przywiozła z Ukrainy dla znajomego Polaka. Grozi jej za to odpowiedzialność karna – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

11725

BOSG

26-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)