REKLAMA
REKLAMA

Krew pilnie potrzebna. ,,Każda oddana jednostka może uratować czyjeś życie”

SANOK / PODKARPACIE. W wyniku wakacyjnych niedoborów krwi, której brakuje w wielu szpitalach w Polsce, zdarzają się przypadki przekładania planowych zabiegów.

W okresie wakacyjnym krew jest potrzebna bardziej niż zwykle, dlatego zwracamy się z prośbą o oddawanie tego drogocennego płynu – apeluje dr Andrzej Wiśniewski, ordynator z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych G.V.M. Carint w Sanoku. – Każda oddana jednostka krwi, może uratować czyjeś życie – mówi dr Wiśniewski.

Problem niedoborów krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa pojawia się niemal w każde wakacje. W okresie letnim brakuje krwi, ponieważ wielu stałych krwiodawców (głównie uczniowie i studenci) wyjeżdża na wakacje. Z drugiej strony zapotrzebowanie na krew rośnie z powodu wzrostu liczby wypadków. Dodatkowo nie jest możliwe zrobienie rezerwy krwi w stacji krwiodawstwa, ponieważ krew może być maksymalnie przechowywana 42 dni.

Każdy, kto zgłasza się do regionalnego centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

W Sanoku można oddać krew w Stacji Krwiodawstwa, przy ul. Konarskiego 24, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-11:30. Rejestracja pod nr tel. (13) 464 33 53

Wykres ukazujący zapasy krwi w województwie podkarpackim (29.07.2015)

rckik

RCKiK w Rzeszowie

Zobacz także: Trudna sytuacja w bankach krwi. W Sanoku brakuje najbardziej grupy Rh- (FILM)

krew

materiał nadesłany
plakat: archiwum eSanok.pl

29-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)