REKLAMA
REKLAMA

Krew pilnie potrzebna. ,,Każda oddana jednostka może uratować czyjeś życie”

SANOK / PODKARPACIE. W wyniku wakacyjnych niedoborów krwi, której brakuje w wielu szpitalach w Polsce, zdarzają się przypadki przekładania planowych zabiegów.

W okresie wakacyjnym krew jest potrzebna bardziej niż zwykle, dlatego zwracamy się z prośbą o oddawanie tego drogocennego płynu – apeluje dr Andrzej Wiśniewski, ordynator z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych G.V.M. Carint w Sanoku. – Każda oddana jednostka krwi, może uratować czyjeś życie – mówi dr Wiśniewski.

Problem niedoborów krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa pojawia się niemal w każde wakacje. W okresie letnim brakuje krwi, ponieważ wielu stałych krwiodawców (głównie uczniowie i studenci) wyjeżdża na wakacje. Z drugiej strony zapotrzebowanie na krew rośnie z powodu wzrostu liczby wypadków. Dodatkowo nie jest możliwe zrobienie rezerwy krwi w stacji krwiodawstwa, ponieważ krew może być maksymalnie przechowywana 42 dni.

Każdy, kto zgłasza się do regionalnego centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

W Sanoku można oddać krew w Stacji Krwiodawstwa, przy ul. Konarskiego 24, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-11:30. Rejestracja pod nr tel. (13) 464 33 53

Wykres ukazujący zapasy krwi w województwie podkarpackim (29.07.2015)

rckik

RCKiK w Rzeszowie

Zobacz także: Trudna sytuacja w bankach krwi. W Sanoku brakuje najbardziej grupy Rh- (FILM)

krew

materiał nadesłany
plakat: archiwum eSanok.pl

29-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)