REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOK: Policyjny ,,haracz” dla Skarbu Państwa. Prawie milion złotych za mandaty w powiecie sanockim

SANOK / PODKARPACIE. Ile zapłacili za mandaty kierowcy w powiecie sanockim? Jak dużo wystawili ich lokalni stróże prawa? Które przewinienia i wykroczenia odnotowane były najczęściej? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź w prezentowanym przez nas policyjnym zestawieniu.

Sanocka policja podsumowuje działania od stycznia do sierpnia 2015 roku. Liczby i kwoty są imponujące. Przez okres ośmiu miesięcy wystawione zostało 6174 mandaty. Jest to liczba zbiorowa: za przestępstwa popełnione w ruchu drogowym oraz za wykroczenia porządkowe, czyli np. używanie słów nieprzyzwoitych w miejscach publicznych. Łączna kwota wszystkich mandatów to 973 680 zł. Do miliona sanockiej władzy brakuje wyłącznie 26 320 zł. W świetle statystyk, kwota ta uzbierała się w zaledwie kilka dni. Porównując poprzednie miesiące, wywnioskować można, że ,,bańka już pękła”.

,,Najsłabszym” miesiącem był styczeń, w którym policjanci zebrali 98 560 zł. Najwięcej pieniędzy od ukaranych wpłynęło w marcu. Wtedy uzbierało się aż 138 710 zł. Kwota ta jest wynikiem wystawienia 883 mandatów. W rankingu ,,najbogatszy miesiąc” na drugiej pozycji uplasował się maj z kwotą 132 180 za 756 mandatów, zaś trzecią pozycję zajmuje sierpień zarabiając 126 400 zł z liczbą mandatów 702.

Dla porównania, w ubiegłym roku kalendarzowym od stycznia do grudnia sanocka policja wystawiła 8320 mandatów, co dało kwotę 1 436 597 zł.  Od 31 sierpnia br. do zeszłorocznego wyniku brakuje tylko 462 917 zł. Z powodzeniem pula wpłynie na konto Skarbu Państwa do końca roku, jeśli nie wcześniej.

Najwięcej mandatów wręczonych zostało za przekroczenie prędkości, bo aż 1760. Za niezapinanie pasów bezpieczeństwa ukaranych zostało 401 kierowców. Za naruszenie przepisów o zachowaniu wobec pieszych mandat otrzymało 268 kierowców.

W kategorii mandatów za wykroczenia porządkowe dominują: spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, kradzieże zwłaszcza sklepowe, zaśmiecanie miejsc publicznych, zakłócanie spokoju oraz wspomniane już wcześniej używanie niestosownych słów. Kategoria ta w liczbach przedstawia się następująco:

– spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem (340 mandatów),
– kradzieże (154 mandaty),
– zaśmiecanie miejsc publicznych (64 mandaty),
– zakłócenie spokoju i porządku publicznego (33 mandaty),
– używanie słów nieprzyzwoitych w miejscach publicznych (18 mandatów).

Powyższe liczby dotyczą wyłącznie okresu styczeń – sierpień 2015 roku.

Chwali się działania i skuteczność policji. W końcu do tego organ został powołany. Ma być lepiej, bezpieczniej i spokojniej.

Poniżej prezentujemy szczegółowe zestawienie liczby mandatów oraz wygenerowanych przez nie kwot.

statystyki
419418319

Red., materiały nadesłane
foto: archiwum KWP

10-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)