REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

Mandaty dla turystów w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 9 lipca w rejonie masywu góry Rozsypaniec na Przełęczy Bukowskiej w Bieszczadach funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustrzyk Górnych ukarali turystę z Warszawy mandatem karnym za nielegalne przekroczenie granicy z Polski na Ukrainę i z powrotem.

Podobnie zdarzenia ostatnio miały miejsce: 10 lipca, 5 i 6 czerwca w rejonie znaku granicznego nr 13, gdzie w pasie drogi granicznej przebiega szlak turystyczny od góry Wielka Rawka do Krzemieńca.

Tego typu przekroczenia granicy, zwane potocznie „zajściami”, mają charakter turystyczny i wynikają z ciekawości bieszczadzkich turystów co mogą zobaczyć po drugiej stronie granicy państwa.

Najczęściej, polegają one na pieszym przekroczeniu linii granicy w celu zrobienia sobie zdjęć po stronie ukraińskiej. Potem, lekkomyślni turyści tłumaczą się zazwyczaj, że nie wiedzieli iż przekraczają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, a mijane tablice ostrzegawcze nie traktowali całkiem poważnie.

W ubiegłym roku (2014) funkcjonariusze SG tylko z jednej, bieszczadzkiej placówki w Ustrzykach Górnych odnotowali 30 tego typu przypadków dokonanych przez 19 Polaków.

Natomiast, od początku wakacji bieżącego roku (początek turystycznego sezonu w Bieszczadach), Straż Graniczna z Wetliny i Ustrzyk Górnych ujawniła już w sumie 15 tego typu  „zajść” dokonanych przez 12 osób.

Sprawcy tego typu przekroczeń granicy są natychmiast zawracani na stronę polską, pouczani bądź karani grzywną w drodze mandatu karnego w kwocie do 500 zł (art. 49a§1 kodeksu wykroczeń).

Rozporządzenie Nr 16/09 Wojewody podkarpackiego z dnia 19.10.2009r. w sprawie wprowadzania zakazu przebywania na niektórych odcinkach pasa drogi granicznej, wprowadza zakaz przebywania na pasie drogi granicznej na terenie województwa podkarpackiego na granicy od znaku  granicznego „Krzemieniec” do znaku granicznego nr 638, jednocześnie w odniesieniu do  ruchu turystycznego nie dotyczy ono odcinków granicy państwowej po których równolegle przebiegają szlaki turystyczne.

W odniesieniu do placówki SG w Ustrzykach Górnych ochraniającej odcinek granicy od znaku granicznego nr 15 do znaku  granicznego nr 222, w/w Rozporządzenie Wojewody dopuszcza zorganizowany  ruch pieszy z przewodnikiem na odcinku od znaku granicznego nr 164 (Rozsypaniec)  do znaku  granicznego nr 213 (g. Opołonek), pod warunkiem uzyskania zgody Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Komendanta Placówki SG.

BOSG

12-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)