REKLAMA
REKLAMA

Spektakl ,,Byłem… Szwejk” odwołany!

SANOK / PODKARPACIE. Ze względu na małe zainteresowanie, organizatorzy informują, iż spektakl ,,Byłem… Szwejk” się nie odbędzie.

 

Zobacz także: Teatr cieni w SDK. Zdobądź darmowe zaproszenie na spektakl ,,Król Maciuś I”


„Przygody Dobrego Wojaka Szwejka” Jarosława Haszka to niewątpliwie powieść kultowa. Mówi się, że obok powieści „Na zachodzie bez zmian” Ericha Remarque’a jest pozycją, najdoskonalej obrazującą grozę, paradoksy i tragizm pierwszej wojny światowej. Jej atutem jest niewątpliwie błyskotliwy humor czeskiego autora, swoista filozofia przetrwania głównego bohatera, jak i tajemnica, dotycząca dalszych losów słynnego żołnierza cesarsko-królewskiej armii.

Przygody Szwejka urywają się nagle, wraz ze śmiercią ich autora. Literaturoznawcy i historycy mogą jedynie domniemywać, jak dalej potoczyłyby się losy głównego bohatera. Najprawdopodobniej przetrwałby wojnę i wróciłby (podobnie jak sam autor) do ukochanej Pragi, aby znów oddawać się ulubionym uciechom: piciu piwa w uroczych wyszynkach oraz nieustającej gawędzie, pewnie też o przeżyciach wojennych.

„Józefa Szwejka Wspomnienia Wojenne” to właśnie wycinek z powojennych losów bohatera, jedna z biesiad, podczas których – czekając na przyjaciela sapera Wodiczkę – umila współtowarzyszom czas opowieściami z frontu. Niepodrabialny humor  prozy Haszka łączy się z refleksją nie tylko na temat samej wojny, lecz i tego, jak zmienia ona ludzi.

szwejk esanok

Monodram zaprezentuje Marek Pyś – aktor, reżyser. Pracował m.in. w teatrach w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie. Zagrał ok. 200 ról teatralnych i filmowych, ostatnio m.in. w serialach: Lekarze, Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość


materiał nadesłany

14-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)