REKLAMA
STALNEY PSP
REKLAMA

„Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych”. Bieszczadzki GOPR podsumowuje połowę sezonu

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Grupa GOPR przedstawia wyniki lipcowych interwencji, a także kieruje apel do wszystkich wybierających się w górskie wyprawy w sierpniu.

W miesiącu lipcu zanotowaliśmy 41 wypraw, akcji oraz interwencji. Dokładnie było 10 wypraw, z czego 3 z użyciem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 20 akcji, w tym 9 z użyciem śmigłowca LPR oraz 11 interwencji. Najczęstszymi powodami interwencji były upadki z wysokości, ukąszenia przez żmije oraz urazy stawów. Poza tym byliśmy wzywani do przypadków zadławień, ran ciętych, oparzeń i innych nagłych zachorowań. Raz nawet transportowaliśmy osobę do karetki, ze względu na jej położenie w utrudnionej lokalizacji – mówi jeden z ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR i dodaje:

Trzeba pamiętać, że przed nami druga połowa wakacji. Uważajmy na dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe. Wychodźmy w góry wcześnie rano, aby uniknąć popołudniowych burz. Uważajmy także na wygrzewające się słońcu żmije. Pamiętajmy, aby wybierając się w góry wziąć ze sobą dużo napojów – najlepiej izotonicznych oraz batoniki energetyczne. Ważny jest też odpowiedni ubiór, wygodne obuwie i latarka. Przede wszystkim jednak apelujemy o zabieranie w góry naładowanych telefonów, a w razie potrzeby szybkie skontaktowanie się z Grupą GOPR. Telefon ratunkowy to 601 100 300 lub 985.

Turystyka w Bieszczadach rozwija się od ponad stu lat, a Bieszczadzka Grupa GOPR podejmuje interwencje od lat 60. XX wieku. Już ponad 20 tys. razy wyciągnęli do turystów pomocną dłoń. Miejmy nadzieję, że sierpniowe akcje okażą się równie udane i nie przyniosą żadnych przykrych niespodzianek.

gopr

foto: archiwum eSanok.pl

04-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)