REKLAMA
REKLAMA

NASZ PATRONAT: Kameralny koncert w Sanockim Domu Kultury

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki Dom Kultury zaprasza na wyjątkowy wieczór w kameralnym towarzystwie muzyki klasycznej. Na scenie zagości Airis Quartet. Koncert w sobotę, 19 grudnia.

Koncert kameralny 19 grudnia 2015 godz.17.00
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy f-moll op.95
Claude Debussy – Kwartet smyczkowy g-moll op.10
Zbigniew Słowik – Suita kolędowa

1_2

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Sanockim Domu Kultury

Airis Quartet powstał w roku 2007. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. W niespełna pół roku od rozpoczęcia działalności kwartet zajął II miejsce na  Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Następne  lata działalności zespołu przyniosły kolejne nagrody:

Specjalną Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków, 2010)
Honorowe Wyróżnienie w finale I Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych (Radom, 2011)
Nagrodę Publiczności Kursów Mistrzowskich z Apollon Musagete Quartet (Augsburg, 2011)
„EMCY Prize For Excelent Performance” na Konkursie Charles Hennen Competition (Herleen, 2012)
Windisch Kammermusik ​Preis (Wiedeń, 2012)
Nagrodę Specjalną w Finale Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych (Katowice, 2014)
Grand Prix, III International Master Competition – ( Warszawa, 2015 )
III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym na Malcie. ( Malta 2015 )

Zespół kształcił się pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafo w Krakowie oraz pod kierunkiem Jeroena Reulinga i Sary Kapustin w Holandii.  W roku 2014 ukończył studia podyplomowe w zakresie kameralistyki  na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w klasie prof. Johannesa Meissla. Od roku 2012 roku był także członkiem europejskiej  akademii muzyki kameralnej European Chamber Music Academy oraz  brał  udział w licznych kursach mistrzowskich pracując z takimi artystami jak: Marek  Moś (Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso), Arkadiusz Kubica(Kwartet Śląsk), Piotr Reichert (Kwartet Camerata), Royal String Quartet, Apollon Musagette Quartett,  Peter Buck (Melos Quartet), Piotra Tarcholika, Marc Danel (Danel Quartet), Grzegorz Kotow (Szymanowski Quartet), Luc Marie Aguera (Ysaye Quartet), Miguel da Silva (Ysaye Quartet), Hatto Bayerle, Avedis Kouyoumdjian, Peter Crooper.

W repertuarze kwartetu znajdują się dzieła klasyczne i romantyczne  oraz  muzyka XX i XXI wieku, która zajmuje w nim szczególne miejsce. Kwartet współpracował z wybitnymi kompozytorami takimi jak Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn, Ib Norholm oraz kompozytorami muzyki filmowej jak Garry Schymann czy Krzysztof A. Janczak. Zespół dokonuje także prawykonań utworów młodych kompozytorów często pisanych na specjalne zamówienie.

Airis Quartet stale poszukując inspirujących doświadczeń nie ogranicza swej działalności jedynie do kwartetu. Od roku 2011 współpracuje z wybitnym niemieckim klarnecistą Danielem Bollingerem koncertując wspólnie w Polsce i Niemczech, od roku 2012 stale współpracuje z Tarnowskim Chórem Puellae Orantes laureatem m.in. Fryderyka 2011 (we wrześniu 2012 roku ukazała się ich wspólna płyta  zawierająca m.in. utwory specjalnie skomponowane dla zespołów przez cenionych polskich kompozytorów:  Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskigo ,  Michała Lorenca, Pawła Sydora).

Od 2013 roku kwartet występuje także z triem perkusyjnym Amadrums tworząc nowatorski septet instrumentalny. W maju 2013 roku odbyła się premiera utworu „Ignition” na smyczki, perkusję i elektronikę autorstwa Łukasza Pieprzyk pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie septet zaprosił do współpracy Grzegorza Skórczewskiego, który stworzył do utworu „Ignition” animację 3D z elementami video mapingu,  a całe widowisko miało swą premierę na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie we wrześniu 2014 roku.  Dla septetu komponuje również Krzysztof A. Janczak a kolejne projekty zespołu są obecnie w przygotowaniu.

Również w 2014 roku światło dzienne ujrzy płyta będąca owocem eksperymentów muzycznych Airis Quartet na polu muzyki rozrywkowej. W marcu b.r. zespół rozpoczął ciekawą współpracę z zespołem Daddy’s Cash.  Jej efekty już niebawem.

Airis Quartet obecnie występuje w składzie:
Aleksandra Czajor – I skrzypce
Grażyna Zubik – II skrzypce
Natalia Warzecha – Karkus – altówka
Julia Kotarba – wiolonczela

11-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)