REKLAMA
STALNEY
REKLAMA

RZESZÓW24.PL : S19, strategia karpacka i rozwój kolei to priorytety Podkarpacia w najbliższych latach (FILM)

RZESZÓW24.PL : S19, strategia karpacka i rozwój kolei to priorytety Podkarpacia w najbliższych latach (FILM)

RZESZÓW24.PL / PODKARPACIE. Podczas konferencji prasowej w Rzeszowie (18 bm.) europoseł Tomasz Poręba i marszałek Władysław Ortyl podsumowali kilkuletnie działania podejmowane na szczeblu samorządowym i europejskim na rzecz rozwoju Podkarpacia.
Konferencja prasowa europosła Tomasza Poręby oraz marszałka Władysława Ortyla – 18 listopada 2015, Rzeszów
– W ostatnich latach koncentrowaliśmy się na określonych priorytetach, takich jak droga S19, strategia karpacka, rozwój kolei. Dziś jest czas, aby rozpocząć ich realizację – mówił europoseł PiS.

Tomasz Poręba, który jest wiceprzewodniczącym komisji transportu PE, podkreśla także znaczenie rozwoju infrastruktury w regionie ze szczególnym uwzględnieniem drogi S19.
– W ostatnich latach wywieraliśmy silny nacisk na utworzenie tej drogi. Efekt? Na odcinek Lublin-Rzeszów, który znalazł się w tzw. sieci bazowej TENT, rozpisane są już przetargi. Odcinek Rzeszów-Babica został uwzględniony w kontrakcie terytorialnym przez władze województwa i również tam rozpoczną się wkrótce prace. Ostatnio zaś zapadła pozytywna decyzja środowiskowa w sprawie budowy odcinka do Barwinka. Wszystko to pozwala z optymizmem patrzeć na powstanie tej drogi na Podkarpaciu – wylicza Poręba.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał działania podejmowane na rzecz utworzenia strategii makroregionalnej dla Karpat. Region Karpat spełnia kryteria strategii makroregionalnych opisane przez Komisję Europejską, nie jest jednakże uwzględniony w żadnej z wielostronnych form współpracy UE. Ortyl zaznaczył, że większość państw regionu Karpat to państwa należące do UE i większość problemów tego regionu podlega unijnym politykom.

W ostatnich latach udało się zorganizować kilka konferencji poświęconych tej tematyce jak również przeprowadzić pierwszą w historii Parlamentu Europejskiego debatę podczas sesji plenarnej. Efektami tych starań jest nie tylko utworzenie mapy drogowej dla powstania strategii, ale także powstanie intergrupy karpackiej przy Komitecie Regionów w Brukseli, która będzie prowadzić działania w tym zakresie. – W dalszym ciągu staramy się rozwijać  ten efekt związany z Karpatami na poziomu samorządu stąd moja inicjatywa przy mocnym wsparciu Europosła Poręby – w komitecie regionów utworzyłem regionalną grupę karpacką, która liczy obecnie 25 osób. W najbliższym czasie będziemy się spotykali, aby na tym poziomie wspierać strategię dla Karpat – mówił Władysław Ortyl.

pis2

W ostatnim czasie w Parlamencie Europejskim Tomasz Poręba był inicjatorem dwóch deklaracji pisemnych – w sprawie S19 i strategii makroregionalnej dla regionu Karpat.
– Zależy nam na tym, by polski rząd otrzymał dla tych inicjatyw jak najsilniejsze wsparcie z Brukseli – tłumaczy europoseł PiS.

Tomasz Poręba i Władysław Ortyl przypomnieli także o modernizacji podkarpackich linii kolejowych.
– Udało się zagwarantować środki na modernizację linii Dębica-Mielec-Ocice, teraz pora na kolejne – mówił Poręba.

– Te ważne elementy działań pokazane właśnie na przykładzie działań sprawczych związanych z S19 i strategią karpacką są przykładem tego, co możemy w obecnej sytuacji politycznej zrobić nie tylko dla Podkarpacia, ale dla całego kraju, bo ten rozwój gospodarczy obszarów wschodnich jest konieczny – podsumował Ortyl.

Katarzyna Ochman-Kamińska

19-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)