REKLAMA
REKLAMA

SANOK: 15-latka zatruła się dopalaczami. Czy ten problem jest nam obcy?

SANOK / PODKARPACIE. Przez cały weekend zalewała nas fala informacji o kolejnych osobach zatrutych przez tzw. dopalacze. Policjanci alarmują, ogólnopolskie media informują o skutkach zażycia takich substancji, a problem nie znika. W sanockim szpitalu odnotowano dotychczas jeden przypadek zatrucia dopalaczami.

Wydawać by się mogło, że skoro Śląsk, gdzie odnotowano największą liczbę zatrutych, jest tak oddalony od Podkarpacia, to problem nas nie dotyczy. W sobotę rzeszowscy ratownicy udzielali pomocy ofiarom dopalaczy. Wśród zatrutych była także jedna ofiara śmiertelna. Fala zatruć dopalaczami tym razem ominęła nasz region, jednak w sanockim szpitalu odnotowano już incydent z dopalaczami w roli głównej.

W maju do sanockiego szpitala zgłosiła się 15-letnia pacjentka, która – jak się okazało po badaniach toksykologicznych – zażyła wcześniej dopalacze. Pacjenci zatruci narkotykami takimi jak marihuana pojawiają się częściej. Ta substancja nie jest jednak nowością na rynku, a lekarze dobrze wiedzą, jak sobie z nią radzić. Skutki zażywania dopalaczy nie są nadal znane, a i sam skład tych substancji jest wielką niewiadomą, co tylko utrudnia leczenie.

W poniedziałek (13 bm) zorganizowana została narada MSW oraz Komendy Głównej Policji, podczas której miał zostać wypracowany plan walki z dopalaczami. Policjanci alarmowali, że ich pracę ułatwiłby przepisy, które nie odnosiłyby się do konkretnych dopalaczy, ale byłby bardziej ogólne. Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych przypominała, że od wielu lat prowadzone są akcje profilaktyczne, których zadaniem jest informowanie o szkodliwych skutkach zażywania substancji psychoaktywnych. Na zorganizowanej ogólnopolskiej konferencji prasowej politycy zgodnie grzmieli: ,,Nie bierzcie tego”!

Pozostaje tylko pytanie, czy młodzi ludzie szukający łatwych wrażeń przestraszą się alarmów i informacji o szkodliwych skutkach zażywania dopalaczy? Czy to, że nie odnotowano więcej przypadków zatruć dopalaczami w naszym regionie oznacza, że tego problemu tutaj nie ma? Jaki jest zatem sposób na walkę z dopalaczami? Czy wystarczy zmiana prawa i kampanie społeczne?

Zachęcamy Państwa do dyskusji.

dopalacze

źródło: Red., TVP
foto: KWP, ResoluteSupportMedia

17-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)