REKLAMA
REKLAMA

Znamy skład rady społecznej sanockiego szpitala na lata 2015-2019

SANOK / PODKARPACIE. Podczas VII sesji Rady Powiatu Sanockiego uchwalono skład Rady Społecznej sanockiego szpitala na kadencję 2015-2019. Za przyjęciem projektu głosowało 15 radnych. 3 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, w podmiocie takim, jak sanocki szpital działa rada społeczna. Jest organem inicjującym i opiniodawczym dla starostwa, jako dla jednostki prowadzącej oraz doradczym dla dyrektora placówki. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z prawem, ani zarząd szpitala, ani samorząd nie musi z własnej inicjatywy zwracać się do rady społecznej o wydanie opinii. Praca w niej nie jest opłacana.

Zdaniem wielu, rola rad społecznych jest trudna do przecenienia. Pełni niezwykle istotną rolę, jest głosem rozsądku reprezentującym pacjentów.

W bardzo trudnych ekonomicznie czasach, rady społeczne są niezwykle ważną częścią funkcjonowania szpitala. Są buforem, który zapobiega ekstremizmowi. W sposób mądry, wyważony i racjonalny pomagają podejmować salomonowe decyzje – ocenia Adam Siembab, dyrektor sanockiego szpitala.

Z drugiej jednak strony, w ostatnich latach, sporo mówi się o tym, że przedstawiciele tego ciała doradczego przy polskich szpitalach nie do końca spełniają swoją rolę. Nie brakuje głosów, że rady społeczne nie bronią praw pacjentów, nie zajmują się skargami na funkcjonowanie szpitala. Z tej perspektywy, trudno przypisywać społeczną rolę wybieranym co cztery lata radom.

Przepisy mówią, że w skład rady społecznej wchodzi przewodniczący, którym automatycznie zostaje mianowany starosta oraz członkowie, czyli przedstawiciele wybrani przez rady gmin. W radzie działa również osoba oddelegowana przez wojewodę.

Na ostatniej sesji Rady Powiat Sanockiego, Bogdan Struś, przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej poinformował, że projekt uchwały dotyczący składu rady społecznej na lata 2015-2019 został zaopiniowany negatywnie. 4 członków komisji było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Nie wynikało to jednak z zastrzeżeń związanych z samymi kandydatami, ale z kwestii formalnych. Wątpliwości rozwiał starosta Roman Konieczny oraz radca prawny. Niedługo później przeprowadzono głosowanie. 15 radnych było za, 3 przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Rada Społeczna Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku na kadencję w latach 2015 – 2019:

Roman Konieczny – starosta sanocki, przewodniczący,
Anna Hałas – Gmina Sanok,
Marian Futyma – Gmina Sanok,
Jan Chowaniec – Gmina Tyrawa Wołoska,
Stanisław Bielawka – Gmina Komańcza,
Joanna Klimkowska – Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku,
Wiesław Biernacki – PGNiG Oddział w Sanoku,
Mariusz Bałaban – Gmina Besko,
Piotr Uruski – Gmina Miasta Sanoka,
Ewa Baranowska – Gmina Zagórz,
Andrzej Betlej – Gmina Zarszyn,
Robert Pieszczoch – Gmina Bukowsko,
Bogdan Struś – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej,
Damian Biskup – Członek Zarządu Powiatu.

Niewykluczone, że do rady społecznej przy sanockim szpitalu wkrótce dołączy przedstawiciel wojewody podkarpackiego.

sor2

03-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)