REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS ZSL
REKLAMA

Sierpniowe rekordy temperatur przed nami. Specjaliści z sanockiego szpitala radzą, jak przetrwać najgorętsze dni

SANOK / PODKARPACIE. Choć lipcowe upały już za nami, to rekordowe temperatury mają zostać zanotowane w najbliższym tygodniu. Zasięgnęliśmy opinii lekarza kardiologa, aby dowiedzieć się dla kogo takie warunki pogodowe są najgroźniejsze i w jaki sposób powinniśmy na siebie uważać.

W czasie takiej pogody zdecydowanie zwiększa się liczba pacjentów na oddziale kardiologii. Upały są niezwykle groźne dla wszystkich chorych na serce, ponieważ ich układ krążenia musi dostosować się do nowych warunków i podejmować większy wysiłek. Wielkim zagrożeniem jest dla nich odwodnienie, czyli stan, w którym w organizmie znajduje się za mało wody, by mógł prawidłowo funkcjonować. Część leków, które przyjmują pacjenci chorzy na serce negatywnie wpływa również na pracę nerek, zwiększa się poziom potasu we krwi w sytuacji odwodnienia i stan chorych się destabilizuje – mówi Adam Chybiło, lekarz kardiolog.

Zapytany, w jaki sposób powinniśmy na siebie uważać w okresie, kiedy napływają do nas masy afrykańskiego powietrza, odpowiada:
Powinniśmy zachowywać się zdroworozsądkowo, tzn. przebywać w cieniu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach i spożywać dużo niegazowanej wody mineralnej.

Kto powinien na siebie szczególnie uważać w najbliższym tygodniu?
Przede wszystkim wyżej wspomniani pacjenci kardiologiczni, ale również neurologiczni, posiadający problemy z przyjmowaniem płynów, a przede wszystkim nie odczuwający potrzeby przyjmowania pokarmów i płynów, ponieważ łatwo się odwadniają. Nie można zapomnieć o pacjentach chorych na cukrzycę, mających problemy z termoregulacją i wszystkich chorych na nerki, którzy najczęściej świadomie unikają płynów, co jest ogromnym błędem – dodaje lekarze.

Zwracajmy uwagę także na ludzi starszych oraz dzieci, gdyż to wśród nich najczęściej dochodzi do odwodnień, a kiedy nad południową Polskę nadciągnie kolejna fala upałów, zachowajmy przede wszystkim zdrowy rozsądek.

5

04-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)