REKLAMA
REKLAMA

Smakuj zdrowo z ,,Panem Tadeuszem”. O zdrowym odżywianiu w Bursie Szkolnej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Bursie Szkolnej w Sanoku odbyła się kolejna edycja „Smakuj Zdrowo”. Myślą przewodnią wszystkich imprez z tego cyklu jest promowanie zdrowego odżywiania. Tym razem inspiracją były opisy zwyczajów i biesiad w „Panu Tadeuszu”.

Przypomniano młodzieży, z jak dawnych czasów wywodzą się nasze „narodowe potrawy”: barszcz czerwony, bigos, zrazy z kaszą czy baby drożdżowe. Wszystko odbyło się z iście szlacheckim rozmachem.

Biesiada rozpoczęła się polonezem odtańczonym w strojach stylizowanych na epokę z „Pana Tadeusza”. Teksty dotyczące potraw zostały zaczerpnięte z epopei narodowej oraz samodzielnie napisane przez młodzież w oparciu o tekst utworu. Całość ubarwiona została pieśniami wykonanymi przez mieszkankę bursy oraz mazurkami Fryderyka Chopina. Nad oprawą muzyczną czuwał Tomasz Krawczyk. Scenografię wraz z młodzieżą przygotowała Renata Rymar. Wzorując się na dawnych biesiadach, chcieliśmy zwrócić uwagę na ważność wspólnego spożywania posiłków, celebrowania czasu spędzonego razem. Tego wszystkiego, o czym we współczesnym, zagonionym świecie się zapomina, dlatego w atrakcyjny sposób staramy się zachęcać młodzież do smakowania nowych, a także tradycyjnych, ale zdrowych potraw i zwracania uwagi na to co się je – podkreśliła Danuta Sieradzka, inicjatorka imprezy.

Dyrektor Maria Pełechowicz zwraca szczególną uwagę na wyżywienie w bursie, budzenie świadomości wśród młodzieży na temat zdrowego odżywiania, które ma szczególne znaczenie. Jest inicjatorką szeroko pojętej edukacji nt. zdrowego stylu życia, a w nim sfery odżywiania.

W przygotowanie spotkania zaangażowana była cała społeczność bursy – młodzież, wychowawcy, obsługa. Ogromny wkład w biesiadę wniosły panie kucharki przygotowując smakowite potrawy do degustacji.

Szczególne podziękowanie należy złożyć Pracowni Rekonstrukcji Historycznych „Scutum” za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

materiał nadesłany

13-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)