REKLAMA
REKLAMA

Średnio jeden kierowca dziennie traci prawo jazdy na drogach powiatu sanockiego

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Od 18 maja obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym.

Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które mają w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów. Czy nowe przepisy podziałały odpowiednio na kierowców w powiecie sanockim? To dziś sprawdziliśmy.

Kiedy może zostać nam zatrzymane prawo jazdy?
Prawo jazdy może zostać nam zatrzymane w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób.

Ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzymuje dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Za drugim razem na 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego przywrócenie będzie możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Od wejścia w życie nowych przepisów, czyli od wspomnianego 18 maja policjanci w powiecie sanockim nie zatrzymali prawa jazdy kierowcy, który przewoziłby nadmierną liczbę osób. W przypadku rażącego przekroczenia prędkości „lejce” do dnia dzisiejszego straciło 65 osoby.

Tendencja wzrostowa, ale…
Analizując ilość zatrzymanych dokumentów w przedziałach czasowych: od 18 maja do 17 czerwca i od 18 czerwca do 17 lipca można pokusić się o opinię, że przepisy nie do końca są skuteczne. Tendencja jest bowiem wzrostowa. W pierwszym miesiącu, po wejściu nowych przepisów, prawko straciło 27 osób. W drugim już 38. To jednak pozornie tak wygląda.

– Kierujący prawdopodobnie obawiając się konsekwencji, jeżdżą wolniej i ostrożniej, a tym samym bezpieczniej. To wskazuje na to, że nowe, zaostrzone przepisy wpłynęły pozytywnie na zachowanie kierowców na drodze. Większa liczba ujawnionych przypadków rażącego przekroczenia prędkości w okresie od 18 czerwca do 17 lipca br. może wskazywać na fakt zwiększenia ruchu podczas trwających wakacji. Ujawnione w tym czasie przypadki dotyczyły między innymi kierujących, którzy są mieszkańcami innych województw czy też powiatów. Dokładniejsze analizy dotyczące zmian w zachowaniu kierujących na drodze po wprowadzeniu nowych przepisów będą jednak możliwe po upłynięciu dłuższego czasu obowiązywania przepisów – wyjaśnia aspirant Monika Hędrzak, p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.

1-152619

Dotkliwe kary za jazdę bez uprawnień i w stanie nietrzeźwości
Do najważniejszych zmian w przepisach karnych doszło w przypadku kierowania bez uprawnień. Wcześniej było to wykroczenie i kierowcy groziła grzywna. Obecnie jest to przestępstwo, a o karze decyduje sąd. Możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli „klient” zostanie złapany po raz kolejny przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z bardziej surowymi karami muszą liczyć się ci, którzy kierują w stanie nietrzeźwości. Zakaz prowadzenia pojazdu może zostać wydany nawet na 15 lat. Dodatkowo kierowca zapłaci karę pieniężną nie mniejszą niż 5 tys. zł. Jeżeli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, sankcję są bardziej dotkliwe, z możliwością dożywotniego stracenia uprawnień do kierowania i karą grzywny nie mniejszą niż 10 tys. zł.

red.
foto: policja.pl

 

24-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)