REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie ,,Mechanika” skonstruowali jedną z najlepszych turbin wiatrowych (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Od kilku tygodni 394 drużyny z całego kraju walczą o wejście do finału IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Eliminacje regionalne odbyły się już w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. 28 listopada 2015 roku w ostatniej rozgrywce wzięła udział młodzież z regionu warszawskiego.

Turniej rozgrywany jest w czterech konkurencjach i polega na skonstruowaniu turbiny wiatrowej, która dla zadanych parametrów osiągnie największą moc, prędkość obrotową i moment. Z każdego regionu wyłania się pięć najlepszych drużyn, które wezmą udział w Wielkim Finale.

14 listopada 2015 roku w Krakowie rozegrano eliminacje regionalne, na które zjechało 110 drużyn z województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W grupie najlepszych znalazła się drużyna o nazwie „Śmigło” z sanockiego „Mechanika” reprezentowana przez Patryka Koczerę, Dominika Drozda i Leopolda Naporę. Opiekunem drużyny jest Marek Chimiak.

Uczniowie skonstruowali turbinę, która w najwyżej punktowanej konkurencji mocy zajęła II miejsce, osiągając wynik gorszy tylko o 0,09 Wata od turbiny zwycięskiej. W klasyfikacji generalnej ekipa z „Mechanika” znalazła się w pierwszej piątce, kwalifikując się tym samym do finału, który 6 grudnia 2015 r. rozegrany zostanie w Piasecznie.

– Cieszymy się z wyniku, ale mamy świadomość, że czeka nas rywalizacja z najlepszymi – mówią uczniowie. – Wiemy, jaki ogrom pracy jeszcze przed nami. Musimy podnieść wszystkie parametry naszej maszyny, a nie jest to takie proste. Chcielibyśmy jak najlepiej reprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również  nasze miasto. Niezależnie od wyniku, już odnieśliśmy sukces, bo wiedza i doświadczenie, jakie zdobyliśmy, są bezcenne. Kto wie, może po ukończeniu szkoły będziemy projektować turbiny wiatrowe? – dodają z uśmiechem.

materiał nadesłany

30-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)