REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie ,,Mechanika” skonstruowali jedną z najlepszych turbin wiatrowych (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Od kilku tygodni 394 drużyny z całego kraju walczą o wejście do finału IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Eliminacje regionalne odbyły się już w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. 28 listopada 2015 roku w ostatniej rozgrywce wzięła udział młodzież z regionu warszawskiego.

Turniej rozgrywany jest w czterech konkurencjach i polega na skonstruowaniu turbiny wiatrowej, która dla zadanych parametrów osiągnie największą moc, prędkość obrotową i moment. Z każdego regionu wyłania się pięć najlepszych drużyn, które wezmą udział w Wielkim Finale.

14 listopada 2015 roku w Krakowie rozegrano eliminacje regionalne, na które zjechało 110 drużyn z województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W grupie najlepszych znalazła się drużyna o nazwie „Śmigło” z sanockiego „Mechanika” reprezentowana przez Patryka Koczerę, Dominika Drozda i Leopolda Naporę. Opiekunem drużyny jest Marek Chimiak.

Uczniowie skonstruowali turbinę, która w najwyżej punktowanej konkurencji mocy zajęła II miejsce, osiągając wynik gorszy tylko o 0,09 Wata od turbiny zwycięskiej. W klasyfikacji generalnej ekipa z „Mechanika” znalazła się w pierwszej piątce, kwalifikując się tym samym do finału, który 6 grudnia 2015 r. rozegrany zostanie w Piasecznie.

– Cieszymy się z wyniku, ale mamy świadomość, że czeka nas rywalizacja z najlepszymi – mówią uczniowie. – Wiemy, jaki ogrom pracy jeszcze przed nami. Musimy podnieść wszystkie parametry naszej maszyny, a nie jest to takie proste. Chcielibyśmy jak najlepiej reprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również  nasze miasto. Niezależnie od wyniku, już odnieśliśmy sukces, bo wiedza i doświadczenie, jakie zdobyliśmy, są bezcenne. Kto wie, może po ukończeniu szkoły będziemy projektować turbiny wiatrowe? – dodają z uśmiechem.

materiał nadesłany

30-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)