REKLAMA
REKLAMA

,,Uwolnieni przez sztukę”. Artystycznie w Zakładzie Karnym w Łupkowie (ZDJĘCIA)

ŁUPKÓW / PODKARPACIE. W  dniu 27.10.2015r., na terenie w Zakładu Karnego w  Łupkowie i podległego Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu  odbyły się warsztaty artystyczne  dla 30 osadzonych – uczestników programów resocjalizacji skazanych:   „Wstrzymaj pięści – włącz myślenie Moduł III Techniki Relaksacji” oraz „Uwolnieni Przez Sztukę”. Programy odnoszą swoją merytoryczną zawartość do przeciwdziałania agresji i przemocy oraz przeciwdziałania pro-kryminalnym postawom.

Warsztaty prowadzone były przez profesjonalistów – absolwentów wyższych uczelni artystycznych oraz przez wychowawców realizujących ww. programy tj. ppor. Magdalenę Bloch i ppor. Roberta Bryndzę. Artyści zaproponowali skazanym praktyczne zapoznanie się z techniką zdobniczą zwaną z francuska decoupage (fr. wycinać),  a polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik, ceramikę) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie w podłoże, nie był wyczuwalny przy dotknięciu, a wyglądał tak  jakby był namalowany. W trakcie zajęć warsztatowych wykorzystano, co oczywiste, różnego rodzaju farby, kleje i lakiery akrylowe, ale też takie przedmioty jak żelazko, ręczniki frotte, papier do pieczenia czy śrubokręt. Efektem przekazania skazanym przez zaproszonych Artystów wiedzy na temat techniki artystycznej zwanej „dekupażem” i  kilkugodzinnego zaangażowania osadzonych, jest 45 powstałych na deskach ikon i „przedstawień” bieszczadzkich aniołów. Skazani mogli przekonać się o tym, że w stosunkowo krótkim czasie dzięki uzyskanej od profesjonalistów wiedzy, zaangażowaniu własnemu oraz uruchomieniu swoich talentów i predyspozycji można stworzyć wyrafinowany artystycznie ale prosty w wykonaniu przedmiot.

Zasadniczym, poza zachęceniem skazanych do odkrywania i wyrażania pozytywnych stron swojej osobowości poprzez aktywność artystyczną oraz własnych umiejętności, celem tych warsztatów było wskazanie osadzonym wartości sztuki jako z jednej strony środka rozładowania negatywnych emocji, stresu, frustracji z drugiej zaś jako środka pomagającego w  uzyskaniu wewnętrznego spokoju, poczucia relaksu, a także zadowolenia z własnej pracy i przejawów pozytywnej aktywności. Warsztaty stanowiły więc znaczące urozmaicenie oddziaływań penitencjarnych wdrażanych w ramach ww. programów resocjalizacji skazanych.

Tekst: por. Grzegorz Oleniacz
Zdjęcia: ppor. Magdalena Bloch, ppor. Robert Bryndza
źrodło: ZK w Łupkowie

04-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)