REKLAMA
REKLAMA

W sanockich szkołach średnich zabraknie 160 uczniów? Tylko II LO z pełnym naborem

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Wczoraj ( 6 bm.) o godzinie 15 minął termin składania oryginałów świadectw przez uczniów, w szkołach średnich powiatu sanockiego. Można więc wyciągnąć pierwsze wnioski co do zainteresowania poszczególnymi szkołami średnimi w naszym powiecie.

Do szkół gimnazjalnych powiatu sanockiego, w mijającym roku szkolnym, uczęszczało 953 uczniów. W związku z tym konieczna była redukcja oddziałów w szkołach średnich powiatu.

Decyzją Zarządu Powiatu Sanockiego, od roku szkolnego 2015 / 2016, wyłączając Zespół Szkół nr 5, sanockie szkoły średnie mają o jeden oddział mniej, w porównaniu do roku szkolnego 2014 / 2015. I LO – 6 oddziałów, II LO – 5 oddziałów, ZS 1 – 4 oddziały, ZS 2 – 3 oddziały, ZS 3 – 7 oddziałów, ZS 4 – 2 oddziały, ZS 5 – 4 oddziały. Reasumując: po zmianach utworzono 992 miejsca w szkołach, tj. 31 oddziałów. Wyniki naboru są niejako „pstryczkiem w nos”, dla Związków Zawodowych Nauczycieli oraz samych nauczycieli, którzy optowali za utrzymaniem liczby oddziałów na poziomie z roku szkolnego 2014 / 2015.

Nabór do szkół średnich powiatu sanockiego na dzień 6 lipca 2015. Tego dnia mijał termin składania oryginałów świadectw w szkołach. Złożenie oryginalnego świadectwa, jest jednoznaczne z chęcią podjęcia nauki w danej placówce. nabor

Biorąc pod uwagę ilość złożonych świadectw do  liczby utworzonych miejsc, można stwierdzić, że w sanockich szkołach średnich będzie wolnych 161 miejsc, czyli około 5 oddziałów.
– Pomimo tego, że minął termin składania oryginałów świadectw nadal trwają ruchy w poszczególnych szkołach. Ostateczną liczbę uczniów poznamy więc za kilka dni. Ten nabór pokazuje jednak, że nasza decyzja o ograniczeniu liczby oddziałów w szkołach była słuszna. Gdybyśmy utrzymali stan z roku szkolnego 2014 / 2015, niedobór byłby jeszcze większy – komentuje Roman Konieczny, starosta sanocki.

Według informacji uzyskanych dziś (7 bm.) w Wydziale Oświaty w Starostwie Powiatowym, po uwzględnieniu odwołań pełny nabór prawdopodobnie osiągnie I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Zespół Szkół nr 1 w Sanoku oraz Zespół Szkół nr 3 w Sanoku. Jeżeli te informacje się potwierdzą, braki nie będą wyniosły 161 miejsc, ale około 70.

W tym miejscu należy pozytywnie ocenić działania „Komisji doraźnej do ustalenia sieci szkół” w powiecie, która działała zaledwie kilka miesięcy pod przewodnictwem radnego Jerzego Zuby – szefa Klubu Radych PiS Powiatu Sanockiego.  To podczas jej obrad, zadecydowano o reorganizacji w Zespole Szkół nr 4 oraz Zespole Szkół nr 5 w Sanoku. Porównując dane naboru z poprzednich lat, do tych obecnych widać, że decyzja Zarządu Powiatu Sanockiego, wyszła placówkom na dobre i wbrew wcześniejszym obawom sama reorganizacja nie była przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla ZS nr 4 oraz ZS nr 5.

Jedynie II LO nie miało w tym roku problemu z naborem

FOTO: Jedynie II LO nie miało w tym roku problemu z naborem uczniów

red.

07-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)