REKLAMA
REKLAMA

W sanockich szkołach średnich zabraknie 160 uczniów? Tylko II LO z pełnym naborem

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Wczoraj ( 6 bm.) o godzinie 15 minął termin składania oryginałów świadectw przez uczniów, w szkołach średnich powiatu sanockiego. Można więc wyciągnąć pierwsze wnioski co do zainteresowania poszczególnymi szkołami średnimi w naszym powiecie.

Do szkół gimnazjalnych powiatu sanockiego, w mijającym roku szkolnym, uczęszczało 953 uczniów. W związku z tym konieczna była redukcja oddziałów w szkołach średnich powiatu.

Decyzją Zarządu Powiatu Sanockiego, od roku szkolnego 2015 / 2016, wyłączając Zespół Szkół nr 5, sanockie szkoły średnie mają o jeden oddział mniej, w porównaniu do roku szkolnego 2014 / 2015. I LO – 6 oddziałów, II LO – 5 oddziałów, ZS 1 – 4 oddziały, ZS 2 – 3 oddziały, ZS 3 – 7 oddziałów, ZS 4 – 2 oddziały, ZS 5 – 4 oddziały. Reasumując: po zmianach utworzono 992 miejsca w szkołach, tj. 31 oddziałów. Wyniki naboru są niejako „pstryczkiem w nos”, dla Związków Zawodowych Nauczycieli oraz samych nauczycieli, którzy optowali za utrzymaniem liczby oddziałów na poziomie z roku szkolnego 2014 / 2015.

Nabór do szkół średnich powiatu sanockiego na dzień 6 lipca 2015. Tego dnia mijał termin składania oryginałów świadectw w szkołach. Złożenie oryginalnego świadectwa, jest jednoznaczne z chęcią podjęcia nauki w danej placówce. nabor

Biorąc pod uwagę ilość złożonych świadectw do  liczby utworzonych miejsc, można stwierdzić, że w sanockich szkołach średnich będzie wolnych 161 miejsc, czyli około 5 oddziałów.
– Pomimo tego, że minął termin składania oryginałów świadectw nadal trwają ruchy w poszczególnych szkołach. Ostateczną liczbę uczniów poznamy więc za kilka dni. Ten nabór pokazuje jednak, że nasza decyzja o ograniczeniu liczby oddziałów w szkołach była słuszna. Gdybyśmy utrzymali stan z roku szkolnego 2014 / 2015, niedobór byłby jeszcze większy – komentuje Roman Konieczny, starosta sanocki.

Według informacji uzyskanych dziś (7 bm.) w Wydziale Oświaty w Starostwie Powiatowym, po uwzględnieniu odwołań pełny nabór prawdopodobnie osiągnie I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Zespół Szkół nr 1 w Sanoku oraz Zespół Szkół nr 3 w Sanoku. Jeżeli te informacje się potwierdzą, braki nie będą wyniosły 161 miejsc, ale około 70.

W tym miejscu należy pozytywnie ocenić działania „Komisji doraźnej do ustalenia sieci szkół” w powiecie, która działała zaledwie kilka miesięcy pod przewodnictwem radnego Jerzego Zuby – szefa Klubu Radych PiS Powiatu Sanockiego.  To podczas jej obrad, zadecydowano o reorganizacji w Zespole Szkół nr 4 oraz Zespole Szkół nr 5 w Sanoku. Porównując dane naboru z poprzednich lat, do tych obecnych widać, że decyzja Zarządu Powiatu Sanockiego, wyszła placówkom na dobre i wbrew wcześniejszym obawom sama reorganizacja nie była przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla ZS nr 4 oraz ZS nr 5.

Jedynie II LO nie miało w tym roku problemu z naborem

FOTO: Jedynie II LO nie miało w tym roku problemu z naborem uczniów

red.

07-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)