REKLAMA
REKLAMA

W Wielki Piątek coroczna Droga Krzyżowa na Tarnicę. GOPR-owcy apelują o bezpieczeństwo

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Tradycyjnie już w Wielki Piątek na bieszczadzkich szlakach pojawią się turyści, którzy wyruszą na Drogę Krzyżową. Ratownicy Bieszczadzkiej grupy GOPR oraz BdPN przypominają o zachowaniu ostrożności. Zobacz komunikat o stanie zagrożenia lawinowego.

W ciągu ostatnich 48 godzin wystąpiły dość intensywne opady śniegu (w wyższych partiach około 25 cm). Silny północny wiatr (w porywach do 80 km/h) przetransportował znaczne ilości śniegu na strony zawietrzne tworząc w wielu miejscach deski śnieżne słabiej związane ze starą pokrywą. Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie, na stromych stokach szczególnie w formacjach wklęsłych, lejach, jarach.

Ze względu na zmienne kierunki wiatrów, odłożonych depozytów można się spodziewać na różnych wystawach – należy zwracać uwagę na specyfikę lokalną – z przewagą wystawy północnej i północno-wschodniej. Na znacznej części obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność.

W miejscach odłożenia przez wcześniej wiejące wiatry znacznych ilości śniegu przewianego zalegającego na poniżej mocno związanych warstwach zmetamorfizowanych.

W grzbietowych partiach pokrywa na ogół zmienna, kształtująca się w granicach od 20 do 80 cm. W miejscach odłożenia depozytów osiąga grubość ok. 120 cm

W przypadku dalszych, zapowiadanych opadów śniegu zagrożenie lawinowe może wzrosnąć.

Przysłup Caryński (780 m npm): pokrywa śnieżna 15 cm, (11 cm w ciągu 24 h), temperatura +1°C, wiatr z kierunku północnego 2 m/s, w porywach do 11 m/s, (godzina 7:00).

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi stefami
Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.


Jako, że w najwyższych partiach połoninowych dominują jeszcze warunki zimowe, obserwowana jest częsta zmiana sytuacji pogodowej, a w wielu miejscach podłoże szlaku jest grząskie i błotniste prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy również zwrócić uwagę na to, iż szlak z Wołosatego na Tarnicę jest remontowany i są tam zgromadzone materiały budowlane. Należy się dobrze przygotować na wyjście, zabrać ciepłą odzież i terenowe obuwie, a przede wszystkim ocenić czy własna kondycja po okresie zimowym pozwala na udział w tym trudnym wyzwaniu. BdPN udostępni parking dla zwiedzających w Wołosatem oraz w Ustrzykach Górnych. Ponadto nieodpłatnie uruchomione zostaną w tych miejscowościach nowe sanitariaty. Parkowanie przy drogach będzie możliwe jedynie po zapełnieniu parkingów.

Prosimy przestrzegać wszystkich zaleceń służb porządkowych Parku i GOPR. Nie zezwala się m.in. na używanie urządzeń nagłaśniających oraz pozostawianie na terenie BdPN zniczy i śmieci – apeluje dyrekcja BdPN w komunikacie zamieszczonym na stronie Parku na facebooku.

foto: facebook.com / Bieszczadzki Park Narodowy

foto: facebook.com / Bieszczadzki Park Narodowy

 

źródło: Bieszczadzka grupa GOPR, facebook.com

01-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)