REKLAMA
REKLAMA

W Wielki Piątek coroczna Droga Krzyżowa na Tarnicę. GOPR-owcy apelują o bezpieczeństwo

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Tradycyjnie już w Wielki Piątek na bieszczadzkich szlakach pojawią się turyści, którzy wyruszą na Drogę Krzyżową. Ratownicy Bieszczadzkiej grupy GOPR oraz BdPN przypominają o zachowaniu ostrożności. Zobacz komunikat o stanie zagrożenia lawinowego.

W ciągu ostatnich 48 godzin wystąpiły dość intensywne opady śniegu (w wyższych partiach około 25 cm). Silny północny wiatr (w porywach do 80 km/h) przetransportował znaczne ilości śniegu na strony zawietrzne tworząc w wielu miejscach deski śnieżne słabiej związane ze starą pokrywą. Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie, na stromych stokach szczególnie w formacjach wklęsłych, lejach, jarach.

Ze względu na zmienne kierunki wiatrów, odłożonych depozytów można się spodziewać na różnych wystawach – należy zwracać uwagę na specyfikę lokalną – z przewagą wystawy północnej i północno-wschodniej. Na znacznej części obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność.

W miejscach odłożenia przez wcześniej wiejące wiatry znacznych ilości śniegu przewianego zalegającego na poniżej mocno związanych warstwach zmetamorfizowanych.

W grzbietowych partiach pokrywa na ogół zmienna, kształtująca się w granicach od 20 do 80 cm. W miejscach odłożenia depozytów osiąga grubość ok. 120 cm

W przypadku dalszych, zapowiadanych opadów śniegu zagrożenie lawinowe może wzrosnąć.

Przysłup Caryński (780 m npm): pokrywa śnieżna 15 cm, (11 cm w ciągu 24 h), temperatura +1°C, wiatr z kierunku północnego 2 m/s, w porywach do 11 m/s, (godzina 7:00).

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi stefami
Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.


Jako, że w najwyższych partiach połoninowych dominują jeszcze warunki zimowe, obserwowana jest częsta zmiana sytuacji pogodowej, a w wielu miejscach podłoże szlaku jest grząskie i błotniste prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy również zwrócić uwagę na to, iż szlak z Wołosatego na Tarnicę jest remontowany i są tam zgromadzone materiały budowlane. Należy się dobrze przygotować na wyjście, zabrać ciepłą odzież i terenowe obuwie, a przede wszystkim ocenić czy własna kondycja po okresie zimowym pozwala na udział w tym trudnym wyzwaniu. BdPN udostępni parking dla zwiedzających w Wołosatem oraz w Ustrzykach Górnych. Ponadto nieodpłatnie uruchomione zostaną w tych miejscowościach nowe sanitariaty. Parkowanie przy drogach będzie możliwe jedynie po zapełnieniu parkingów.

Prosimy przestrzegać wszystkich zaleceń służb porządkowych Parku i GOPR. Nie zezwala się m.in. na używanie urządzeń nagłaśniających oraz pozostawianie na terenie BdPN zniczy i śmieci – apeluje dyrekcja BdPN w komunikacie zamieszczonym na stronie Parku na facebooku.

foto: facebook.com / Bieszczadzki Park Narodowy

foto: facebook.com / Bieszczadzki Park Narodowy

 

źródło: Bieszczadzka grupa GOPR, facebook.com

01-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)