REKLAMA
REKLAMA

Zaoszczędzą na ogrzewaniu. MOSiR wprowadza odnawialne źródła energii (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Od czerwca tego roku Gmina Miasta Sanoka realizuje projekt „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Sanoku” dofinansowany z funduszy pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG 2009 – 2014.

Celem zadania jest poprawa efektywności energetycznej budynków objętych projektem oraz wzrost produkcji energii pochodzących ze źródeł odnawialnych.

Projekt termomodernizacji obejmuje swoim zakresem, także obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jakim jest budynek „Domu Sportowca”. W ramach prac wykonane zostało ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien, drzwi i przeszkleń, rozbudowa instalacji przygotowującej ciepłą wodę użytkową o pompę ciepła o mocy grzewczej 56,1 kW. Projekt objął budowę układu ogniw fotowoltaicznych składających się z 241 paneli o mocy łącznej 48 kW, Realizacja projektu pozwoli zmniejszyć straty ciepła oraz obniżyć koszty ogrzewania. Poza walorami ekonomicznymi, MOSiR zyska nową elewację co z pewnością będzie bardziej zachęcającym miejscem dla turystów. Wykonano również kilka działań poprawy przyległej infrastruktury wpływającej na jej użyteczności, w tym działanie związane z naprawą toru lodowego.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Ogólny koszt realizacji projektu wyniesie to ponad 5 mln zł z czego na obiekt MOSiR-u została przeznaczona kwota około 1,6 mln. Dofinansowanie z projektu norweskiego pokryje w 68% koszty termomodernizacji budynku. Obliczony efekt energetyczny dla MOSiR wyniesie 34% oszczędności energii na obiekcie ,,Domu Sportowca”,  tj. około 254 tyś kWh w ciągu roku. Działania poprawy infrastruktury sportowej trwają również na innych obiektach, celem zwiększenia oferty Ośrodka i polepszenia bezpieczeństwa przez osoby korzystające z jego infrastruktury.

źródło: UM Sanok

27-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)