REKLAMA
REKLAMA

Zaoszczędzą na ogrzewaniu. MOSiR wprowadza odnawialne źródła energii (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Od czerwca tego roku Gmina Miasta Sanoka realizuje projekt „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Sanoku” dofinansowany z funduszy pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG 2009 – 2014.

Celem zadania jest poprawa efektywności energetycznej budynków objętych projektem oraz wzrost produkcji energii pochodzących ze źródeł odnawialnych.

Projekt termomodernizacji obejmuje swoim zakresem, także obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jakim jest budynek „Domu Sportowca”. W ramach prac wykonane zostało ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien, drzwi i przeszkleń, rozbudowa instalacji przygotowującej ciepłą wodę użytkową o pompę ciepła o mocy grzewczej 56,1 kW. Projekt objął budowę układu ogniw fotowoltaicznych składających się z 241 paneli o mocy łącznej 48 kW, Realizacja projektu pozwoli zmniejszyć straty ciepła oraz obniżyć koszty ogrzewania. Poza walorami ekonomicznymi, MOSiR zyska nową elewację co z pewnością będzie bardziej zachęcającym miejscem dla turystów. Wykonano również kilka działań poprawy przyległej infrastruktury wpływającej na jej użyteczności, w tym działanie związane z naprawą toru lodowego.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Ogólny koszt realizacji projektu wyniesie to ponad 5 mln zł z czego na obiekt MOSiR-u została przeznaczona kwota około 1,6 mln. Dofinansowanie z projektu norweskiego pokryje w 68% koszty termomodernizacji budynku. Obliczony efekt energetyczny dla MOSiR wyniesie 34% oszczędności energii na obiekcie ,,Domu Sportowca”,  tj. około 254 tyś kWh w ciągu roku. Działania poprawy infrastruktury sportowej trwają również na innych obiektach, celem zwiększenia oferty Ośrodka i polepszenia bezpieczeństwa przez osoby korzystające z jego infrastruktury.

źródło: UM Sanok

27-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)