REKLAMA
REKLAMA

Bezsenna zima niedźwiedzi (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W tym roku niedźwiedzie mają trudności z zapadnięciem w zimowy sen. Po kilkudniowym letargu w okresie styczniowych mrozów, obudziły się na dobre. Ich tropy można spotkać w wielu miejscach w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Niedźwiedzim wędrówkom sprzyjają ciepłe dni, topnienie śniegu oraz opady deszczu.

1

Tropy co najmniej kilkunastu niedźwiedzi zauważyli w ostatnich dniach leśnicy w Bieszczadach. Również fotopułapki instalowane przez leśników zarejestrowały aktywność drapieżników. Jedna z kamer utrwaliła zabawy piastunów, czyli niedźwiedzi, które kończą pierwszy rok życia.

2

Warto pamiętać, że przebudzone z zimowej drzemki niedźwiedzie mogą być groźne dla ludzi. Wprawdzie drapieżniki te omijają uczęszczane trasy turystyczne, ale praktycznie każdego roku dochodzi do takich spotkań, z których człowiek zawsze wychodzi z obrażeniami. Zatem w żadnym wypadku nie należy schodzić ze szlaków turystycznych. W przeciwnym razie możemy zupełnie przypadkowo trafić na gawrę. Przełom stycznia i lutego to czas przychodzenia na świat młodych; wtedy każde spotkanie z ich matką może być dla nas niebezpieczne.

Obecnie w Bieszczadach żyje ponad 150 niedźwiedzi i ich liczba dość wyraźnie rośnie. Źródła podają, że jeszcze w latach 70. było ich zaledwie 20, zaś podwojenie tej liczby notowano w roku 1990, z kolei dekadę później było ich już ponad 100.

3

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Kazimierz Nóżka

08-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)